streda, 01 júl 2015 14:32

Pilotky, wayfarer, clubmater: ktoré slnečné okuliare ochránia váš zrak?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pilotky, wayfarer, clubmater: ktoré slnečné okuliare ochránia váš zrak? foto: sxc.hu

Pozor, leto sa blíži! Čaká nás krásne slnečné počasie, pekné opálenie, no nemali by sme zabúdať ani na svoje zdravie. Kúpte sebe a svojim deťom slnečné okuliare. Tie  vám posúžia nie len ako módny doplnok, ale aj ako ochrana očí pred škodlivým slnečným žiarením.

Je potrebné si však vedieť vybrať tie správne okuliare, ktoré vám a vašim deťom pomôžu, nie naopak.  Aby ste si vedeli vybrať správne okuliare, pomôže vám k tomu tento článok.

Aké by mali byť kvalitné slnečné okuliare?

Oči sú dôležitým orgánom, bez ktorého si mnoho z nás nevie predstaviť život. Priame slnečné žiarenie nám ich však poškodzuje, preto si kupujte okuliare, ktoré majú nasledujúce vlastnosti.

UV filter

Základnou vlastnosťou, ktorú by mali mať slnečné okuliare, je UV filter. Ak ho nemajú, alebo ho majú nedostatočný, ani si okuliare nekupujte. Okuliare by mali mať označenie UV 400, čo znamená, že šošovky absorbujú UV žiarenie o vlnovej dĺžke 400 nanometrov a menej. UV žiarenie je práve žiarenie do 400 nanometrov a je škodlivé pre oči.

Kategórie filtra

Okuliare s filtrom kategórie 0 majú vysokú priepustnosť svetla a slúžia skôr na ochranu proti vetru, hmyzu alebo slúžia len ako imidžové okuliare. Používajú sa skôr v oblačnom počasí alebo na večer. Podobne veľa svetla prepustí aj filter kategórie 1. Pred slnečným žiarením vás veľmi neochránia. Ak plánujete nosiť okuliare počas dňa, či už na pláž alebo do mesta, nevyberajte si slnečné okuliare s filtrom 0 a 1. 

Najčastejšie využívané sú filtre kategórie 2 a 3. Používajú sa pre bežné nosenie počas slnečných dní. Slnečné okuliare s filtrom kategórie 4 sú vhodné do horského prostredia, kde je žiarenie veľmi intenzívne.

V cestnej premávke môžete použiť niektoré z kategórie 0,1,2,3. Okuliare s filtrom kategórie 4 nesmiete použiť v cestnej premávke.

Kategória

Filter

Priepustnosť svetla

0

Bezfarebný, veľmi svetlý filter

80-100%

1

Svetlý filter

43 – 80%

2

Stredne tmavý filter

18 – 43%

3

Tmavý filter

8 – 18%

4

Veľmi tmavý filter

3 – 8 %

Čo vám hrozí ak nebudete nosiť slnečné okuliare?

Ak nebudete nosiť počas slnečných dní slnečné okuliare, môže vám to spôsobiť zdravotné problémy. Medzi hlavné problémy patrí sčervenanie očí, pálenie alebo zvýšená citlivosť na svetlo. Tiež môže dôjsť k spáleniu viečok, čo spôsobuje infračervené žiarenie. Ak budete dlhodobo vystavovať oči slnečnému žiareniu bez využívania slnečných okuliarov, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu zraku. Okuliare tiež chránia oči pred prašnosťou, vetrom, hmyzu a podobne.

Na záver

Medzi najobľúbenejšie slnečné okuliare patria pilotky, wayfarer, clubmaster, lenonky alebo rôzne ďalšie typy slnečných okuliarov. Nemali by ste však ani zabúdať na ochranu svojho zraku. Kúpte si slnečné okuliare, ktoré vás ochránia. Určite nechcete, aby sa vám alebo vašim deťom poškodil zrak kvôli slnku, a tak si vyberte kvalitné okuliare. Nemusia byť drahé, dôležité je, aby mali vlastnosti, ktoré sme spomenuli v článku.  Výber je len na vás!

Užite si leto plné zábavy a hlavne v zdraví.

Zdroj: letnyhit.sk

Naposledy zmenené piatok, 31 júl 2015 22:26


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next