pondelok, 30 marec 2015 11:23

Horčík najviac chýba Stredoslovenkám

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

Najviac ohrozené nedostatkom horcíka sú ženy zo stredného Slovenska. U tých zistili až takmer tretinovú pravdepodobnost, že im chýba horcík. Najlepšie sú na tom podla štúdie ženy z východu Slovenska, ktorým namerali pätinové riziko.

„Aktuálny prieskum signalizuje niekolko dôvodov nedostatku horcíka v slovenskej populácii. Medzi ženami na strednom Slovensku je špecifi ckým problémom vysoká hodnota indexu BMI. U mužskej casti populácie sa potvrdila korelácia nedostatku horcíka s vyšším vekom a nadmerným solením,“ hodnotí prof. MUDr. Zdenek Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj FN Hradec Králové, ktorý hodnotil výsledky prieskumu, ktorý realizovala Katedra výživy ludí Slovenskej polnohospodárskej univerzity v Nitre. 

Výskum prebehol v závere roka 2014 na vzorke 619 osôb vo veku od 16 do 82 rokov formou dotazníka, ktorý je medzinárodne uznávaným podkladom pre určenie príznakov nedostatku horčíka. Podobná štúdia sa realizovala na Slovensku v roku 2012. „Aktuálne výsledky v princípe kopírujú stav, aký sme zistili pred  tromi rokmi, kedy sme realizovali podobný výskum,“ doplna prof. Zadák. „Bohužiaľ, nedošlo k žiadny významným pozitívnym posunom v stravovacích zvyklostiach a životnom štýle respondentov. Tie zásadným spôsobom vplývajú na hladinu horčíka v tele.“

Výsledky ukazujú, že muži sú na tom o niečo lepšie ako ženy. Najvyššie riziko nedostatku horčíka sa, podobne ako pri ženách, objavilo u mužov zo stredného Slovenska. Tým namerali štvrtinovú pravdepodobnost, že im horčík chýba. Prieskum rizika nedostatku horcíka ukázal, že najviac ohrozené môžu byť ženy zo stredného a západného Slovenska.

Horčík sa podieľa na stovkách bunkových procesov a pre život je nenahraditeľný. Nedostatok horčíka sa najčastejšie prejavuje bolesťami hlavy, celkovou únavou, nedostatočnou sústredenosťou, bolesťami a kŕčmi svalov, problémami so zápchou, náchylnosťou k stresu a množstvom iných tažkostí. Jeho nedostatok sa spája so srdcovocievnymi poruchami, vrátane zvýšeného krvného tlaku, či akútneho infarktu myokardu.

Častý výskyt nedostatku horčíka zistili u pacientov s diabetes mellitus druhého typu. Na dostatočný príjem horcíka by mali dávať pozor hlavne pacienti s vysokým krvným tlakom a cukrovkou.
Pozor by si však mali dávať aj ľudia, ktorí sa cítia zdraví. Odporúčaná denná dávka horčíka pre dospelého je okolo 375 mg. Viac horčíka človek potrebuje pri nadmernom pití kávy, konzumácii vyprážaných jedál, alebo užívaní výživových doplnkov.

Dostatok horčíka sa nachádza v strukovinách, čerstvej zelenej listovej zelenine alebo orechoch. Veľmi dobrým zdrojom je aj pitie minerálnych vôd so zvýšeným obsahom horčíka. Minerálne látky sa z vody do organizmu vstrebávajú lepšie, ako napríklad z potravín alebo z doplnkov výživy. „Minerálna voda je prirodzeným a dobre dostupným zdrojom minerálov, a teda aj horcíka. Telo ich dokáže efektívne zužitkovat,“ dodáva prof. Zadák.1 komentár

 • Odkaz na komentáre Denisa Simončičová utorok, 27 október 2015 17:08 Napísal(a) Denisa Simončičová

  Ahojte , ja si dopĺňam horčík mandľami, orechami, tekvicovými semienkami a ešte aj pravidelným pitím minerálky Gemerky . Jej pitie vhodne dopĺňa dennú potrebu životne dôležitých minerálov vápnika a magnézia, v optimálnom pomere 3:1 (Ca:Mg), čím pomáha zvládať každodenný stres, únavu a vracia rovnováhu do života.
  Kombinácia magnézia a vápnika zmierňuje príznaky únavy, pomáha pri prevencii
  srdcových chorôb, znižuje krvný tlak, pomáha v prevencii cukrovky, utišuje nervový
  systém a podporuje činnosť čriev a močového mechúra. Magnézium pôsobí
  antistresovo, povzbudivo a má regeneračné účinky, čím oddiaľuje proces starnutia.
  Vápnik je nevyhnutný pre vývoj a spevnenie kostí a zubov a napomáha vstrebávaniu
  magnézia do tela.

  Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next