piatok, 02 január 2015 21:16

Ako sa chrániť počas mrazov

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: freeimages.com Foto: freeimages.com

Na Slovensko udreli silné mrazy. Nedostatočná ochrana môže spôsobiť nečakané ochorenia, úrazy, ale i nezvratné poškodenia organizmu. Ako sa chrániť počas mrazu? Prečítajte si, čo radí Úrad verejného zdravotníctva.

- Pripravte svoju domácnosť na zimné obdobie. Skontrolujte systém vykurovania a v prípade potreby zabezpečte jeho funkčnosť.
- Pripravte si náhradné zdroje tepla pre prípad poruchy systému vykurovania či prerušenia dodávky tepla.
- Zabezpečte si teplé prikrývky.
- Ak ste v akejkoľvek rizikovej skupine, zaočkujte sa proti chrípke v dostatočnom predstihu.
- Všímajte si svoje okolie a zvážte, kto z Vašej rodiny, susedov či priateľov by mohol byť ohrozený vplyvom mrazivého počasia a pomôžte mu chrániť sa v zimnom období.

Nezabúdajte na vhodné oblečenie
- Priebežne sledujte počasie a jeho predpovede a prispôsobte tomu vhodné oblečenie, najmä, ak plánujete tráviť vonku dlhší čas.
- V zime používajte viac vrstiev oblečenia, vrchné oblečenie by malo byť odolné proti vetru, dažďu a snehu. V prípade premočenia čo najskôr vymeňte mokré oblečenie za suché.
- Náležitú pozornosť venujte ochrane nôh, rúk a hlavy. Noste teplé rukavice, čiapky, ponožky a zimné nepremokavé topánky.
- Pamätajte, že starší ľudia potrebujú teplejšie oblečenie, nakoľko sami produkujú menej telesného tepla.

Chráňte svoj organizmus
- Reakcia organizmu na chlad závisí od ochladenia tela. Teploty nižšie ako 15 °C môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie.
- Chráňte svoju pokožku pred omrzlinami či inými poškodeniami, najmä ak teplota klesne pod -10 °C. Nedotýkajte sa chladných predmetov holými rukami.
- Plánujte svoje aktivity v závislosti od počasia a prispôsobte ich aktuálnym podmienkam.
- Udržiavajte telesnú teplotu fyzickou aktivitou a dostatočným prísunom jedla.
- Pravidelne dopĺňajte tekutiny aj keď v chlade nepociťujete smäd. Pri fyzickej aktivite pite aspoň 2 litre tekutín denne a viac. Vyhýbajte sa príliš studeným nápojom.
- Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínovým nápojom, ktoré zvyšujú riziko podchladenia a omrzlín.
- Vyhýbajte sa cvičeniu v mraze, pokiaľ trpíte kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami.
- Chráňte deti pred chladom a v prípade potreby pomôžte aj starým ľuďom vo Vašom okolí.

Dávajte pozor na nehody a úrazy
- Ulice pokryté snehom a ľadom sú klzké, s vyšším nebezpečenstvom pádu a rizikom vzniku zlomenín. Zvýšte opatrnosť svojho pohybu a noste obuv s protišmykovou podrážkou.
- Buďte ohľaduplní a opatrnejší aj za volantom či na bicykli. Pamätajte vždy na nebezpečenstvá, ktoré môžu v zime ohroziť Vás i ostatných účastníkov cestnej premávky a prispôsobte tomu rýchlosť svojej jazdy.
- Nezabúdajte na zníženú viditeľnosť v zimnom období, ako aj na dlhšie tmavé obdobia dňa a noste reflexné prvky, keď sa pohybujete po ulici. - Skutočnosť, že vidíte prichádzajúce vozidlá neznamená, že rovnako dobre ich vodiči vidia Vás, najmä v noci, počas hustého sneženia a na slabo osvetlených uliciach.
- Opatrní buďte aj na horách. Nepodceňujte nebezpečenstvá hroziace v zimnom období.

Sledujte varovné signály Vášho tela
Nepríjemné pocity: ochladenie tela, studené prsty na rukách a nohách, ochladzujúce sa končatiny.
Svalový tras (klepanie): výrazne ochladenie tela, vzniká bolesť v prstoch na rukách a nohách a necitlivosť, čím sa znižuje Vaša výkonnosť. Zahrievajte sa cvičením alebo vyhľadajte vhodný úkryt.
Svetlé škvrny na tvári a na pokožke v rôznych časti tela sú znakom poškodenia vplyvom mrazu. Zároveň môže dôjsť k podchladeniu organizmu či iným ochoreniam z prechladnutia. Okamžite zahrejte poškodené miesto napr. teplými rukami a chráňte holú pokožku pred ďalším chladom.
Ďalšie príznaky: Ak sa objavia príznaky arytmie, bolesti na hrudníku, dýchacie ťažkosti, kašeľ alebo dýchavičnosť, Vaším cieľom je dostať sa do tepla čo najskôr. Ak príznaky pretrvávajú, navštívte lekára.

Ohrozené skupiny obyvateľstva
deti
starší ľudia
ľudia trpiaci na diabetes, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia

Vypracoval:
ÚVZ SR, Odbor hygieny životného prostrediaNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next