Slovenky sa chránia hormonálnou antikoncepciou

 

Najžiadanejšou spomedzi antikoncepcií je medzi Slovenkami hormonálna antikoncepcia (HA). Užíva ju takmer 200 000 z celkového počtu žien vo fertilnom veku, teda od 15 do 49 rokov. Za posledných desať rokov je to teda takmer 100 percentný nárast.

V roku 1997 bolo totiž užívateliek asi 94 000, v roku 2002 ich už bolo 195 000 a odvtedy nastala mierna stagnácia. Ako hovorí gynekológ Jozef Španka, moderné hormonálne preparáty už dosahujú 99,80-percentnú spoľahlivosť. Ako spresnil, tento typ antikoncepcie preferuje spomedzi 1 450 000 fertilných asi 17 percent žien, čo je v porovnaní s Českom o 23 percent menej. "Súvisí to pravdepodobne s liberálnosťou českej spoločnosti," povedal Španka. "V Nemecku, Francúzsku a vo Veľkej Británii užíva HA asi 30 percent žien, alebo o niečo menej a celoeurópsky priemer je asi 25 percent. O čosi menej ako Slovenky užívajú HA ženy v Taliansku a Poľsku, čo zasa súvisí s religiozitou týchto národov," dodal.

Užívanie HA so sebou prináša viacero benefitov Napríklad nekontraceptívne účinky. Moderné antikoncepčné tabletky zlepšujú menštruačný cyklus, potláčajú bolesti spojené s týmto obdobím, ale aj znižujú riziko rakoviny výstelky maternice a vaječníkov. Majú teda i istý onkopreventívny rozmer.

"Hormonálnu antikoncepciu dnes užívajú aj ženy, ktorým nejde o ochranu pred počatím," spresnil Španka. Na Slovensku sa predávajú už aj také preparáty, ktoré majú dobrý kozmetický vplyv, čo ženy považujú za veľké plus. Užívateľky napríklad vyžadujú, aby sa po antikoncepcii nepriberalo. A to všetko nové generácie antikoncepcií dokážu. Najmodernejší gestagén drospirenón sa takmer podobá prirodzenému ženskému gestagénu. Predstavuje minimálnu záťaž pre metabolizmus ženy, čiže má minimálny vplyv na pečeň. Keďže vďaka jeho užívaniu telo nezadržuje vodu, dokonca sa pri takejto antikoncepcii chudne. Ako vysvetľuje MUDr. Španka, odstraňuje aj príznaky predmenštruačného syndrómu. Ten trápi vysoké percento žien vo vyspelých krajinách. Ako uviedol gynekológ, sú dokonca popísané aj samovražedné pokusy, kde príčinou bol práve nezvládnutý predmenštruačný syndróm.

Ako dodal, "užívanie HA sa navyše prejavuje aj v znížení potratovosti. Hoci u nás je užívanie HA nižšie ako v Čechách, počet interrupcií na 1 000 žien vo fertilnom veku je porovnateľný. Vieme zo štatistík, že každé druhé tehotenstvo je neželané a polovica z týchto sa prerušuje zákrokom," povedal Španka.

ZODPOVEDNOSŤ JE NA ŽENE
Asi tretina Sloveniek vo veku 30 až 34 rokov nepoužíva žiadnu formu antikoncepcie. Najviac užívateliek je medzi stredoškoláčkami, ženami s ukončeným vysokoškolským vzdelaním. Najviac užívateliek je v Bratislave a okolí.

 

Naposledy zmenené streda, 23 október 2013 08:24

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: