streda, 05 august 2020 23:13

Gynekologické zápaly v lete

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Gynekologické zápaly v lete Gynekologické zápaly v lete Autor fotky: Adrienn na Pexels

Pre niektoré ženy môže leto predstavovať najkrajšie obdobie v roku, pre iné hotovú nočnú moru. Leto so sebou prináša určitý telesný diskomfort, vyššie teploty, častejšie potenie sa, kúpanie v bazénoch, v jazerách, častejšie návštevy cudzích sociálnych zariadení, hotelov a spŕch, skrátka, leto predstavuje pre náchylnejšie ženy previerku imunity aj tam dolu. Ak v intímnych partiách vznikne problém a nepodchytí sa správne už v jeho začiatku, môže prerásť v nepríjemný kolotoč, ktorý v niektorých prípadoch môže viesť až k neplodnosti.

Ako správne postupovať pri gynekologických zápaloch nielen v lete a ako zabrániť ich najhoršiemu dôsledku, sme sa poradili s MUDr. Silvestrom Galom, PhD., vedúcim lekárom centra gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie GYN-FIV v Žiline.

Pán doktor, aká je Vaša skúsenosť, je tých zápalov v súčasnej dobe a v porovnaní s ich výskytom v minulosti viac? Alebo tu boli vždy, len sa o nich toľko nehovorilo?

Zápaly vo všeobecnosti nepribúdajú, skôr je častejšia diagnostika baktérií, ktoré sa v pošve síce nachádzajú, ale nespôsobujú klinické prejavy ako svrbenie, bolesť a výtok. Sú diagnostikované až v rámci preventívnych prehliadok, ale aj ako súčasť vstupných vyšetrení napr. v IVF centrách. Takto sa o nich neraz dozvedáme, takto ich dokážeme podchytiť. 

Čoraz častejšie sa hovorí o komplikáciách pri otehotnení žien, ktoré mohli zapríčiniť opakované a neriešené zápaly. Môžu byť pre ženu a jej plodnosť naozaj hrozbou?

Nie všetky gynekologické zápaly sú priamou príčinou infertility. Najlepšie bude, ak si rozanalyzujeme najčastejšie z nich a k nim si vysvetlíme aj ich vzťah k plodnosti.

Tak napríklad chlamydia trachomatis sú baktérie, ktoré parazitujú vo vnútri vnímavých buniek slizníc. Majú dvojfázový životný cyklus, ktorý sa odohráva mimo aj vo vnútri bunky. Chlamydia trachomatis je najčastejšie ochorenie prenášané pohlavným stykom, ktoré, ak sa nelieči, môže spôsobiť vážne poškodenie vajcovodov v zmysle ich čiastočného alebo úplného uzavretia zápalovými zmenami. V extrémnom prípade môže spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy s vážnymi následkami.

Ďalej bakteriálna vaginóza, známa aj ako vaginálna bakterióza, je vyvolávaná baktériou Gardnerella vaginalis. Je to zápalové ochorenie pošvy zapríčinené premnožením Gardnerelly, ale aj iných baktérií, ktoré ju typicky sprevádzajú. Medzi typické symptómy patrí hojný belavý výtok, charakteristicky sprevádzaný zápachom „rybaciny“. Môže sa prejaviť aj pálením pri močení, eventuálne sa nemusí prejavovať vôbec. Zvyšuje riziko nákazy viacerými sexuálne prenosnými chorobami vrátane HIV/AIDS a taktiež zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Najnovšie štúdie mikrobiómu, čiže kompletného mikrobiálneho osídlenia pošvy u pacientiek s reprodukčnými poruchami poukazujú na možný vplyv Gardnerelly vaginalis ako faktora znižujúceho úspešnosť liečbou metódami IVF.

Potom sú tu ešte ureaplazmy a mykoplazmy, ktoré modifikujú imunologickú odpoveď, spôsobujú chronické zápalové zmeny a môžu viesť k stavu „nabudenia“ imunity, ktorého dôsledkom môže byť zníženie šancí na správne uchytenie embrya.

Pri akých príznakoch by teda mali ženy zbystriť pozornosť?

Svrbenie, pálenie, výtok, zápach, pobolievanie podbruška a bolesť pri pohlavnom styku, to všetko sú príznaky, pri ktorých je nutné vyhľadať gynekológa. Niektoré nezávažné, počínajúce zápaly síce dokáže eliminovať prirodzená imunita, ale v prípade rozvinutého zápalu s vyššie uvedenými prejavmi je skutočne potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Je nesmierne dôležité zachytiť a preliečiť zápal v jeho počiatočnom štádiu, aby nezanechal následky.

Zo zvedavosti som preskúmala tému gynekologických zápalov na obľúbenom mamičkovskom diskusnom fóre. Zdá sa, že mnohé ženy majú vo zvyku po spozorovaní nejakých ťažkostí zájsť prv po liečivá bez predpisu. Niektoré sa za svoje opakované gynekologické problémy doslova hanbia, a tak, miesto návštevy lekára, si navzájom radia a skúšajú plejádu voľne dostupných liečiv. Čo si o tom myslíte? 

Chápem, že pri opakovaných problémoch sú ženy z svojej situácie frustrované, ale v prípade vyššie uvedených ťažkostí je skrátka nutné vyhľadať gynekológa. Je potrebné vykonať vaginálne vyšetrenie v gynekologických zrkadlách, posúdenie stavu pošvy a krčku, prítomnosti výtoku, ktorý môže byť viditeľný len v okolí krčku a v pošve, ďalej je potrebné posúdenie charakteru výtoku, vykonanie testu pH, eventuálne vyšetrenia vzorky výtoku z pošvy mikroskopicky (v prípade bakteriálnej vaginózy). Okrem toho voľne dostupná liečba je symptomatická. To znamená, že môže viesť k dočasnej úľave symptómov, ale v prípade pravej infekcie k riešeniu príčiny problému nevedie. Nesprávna diagnostika a samoliečba problému, napríklad opakované podávanie antimykotík pri kvasinke, na ktorú liečivo nemá vplyv, môže viesť k opačnému efektu. Pacientky potom samé vidia, že to vedie len k predĺženiu doby do správnej diagnostiky a liečby, a teda aj k predĺženiu bolesti a diskomfortu. Nakoniec do ambulancie prídu, no v ešte horšom stave, ktorému sa mohli vyhnúť.

A čo v prípade bylín a všetkých tých rád, ktorým sa pripisuje prívlastok „od starých materí“? Lebo ďalší fakt, ktorý som na diskusných fórach spozorovala je, že mnoho žien spolieha na rôzne sedavé kúpele z bylín, napríklad aj aplikáciu tea tree oleja do pošvy, cesnaku, jogurtu, či konzumáciu oregánového oleja. Čo si o tom myslíte?

Žiaľ, liečba rastlinnými výluhmi a prípravkami v prípade aktívnej infekcie nepomôže. Môže však poslúžiť ako doplnková liečba. Herbálne prípravky majú pomocný charakter napríklad pri niektorých chronických ochoreniach ako napríklad hemoroidy, pri kožných ochoreniach ako ekzém, psoriáza, ale opakujem, nie sú riešením gynekologických zápalov. V prípade cesnaku a jogurtu poviem len toľko, že patria do kuchyne.

Nechajme teda kuchyňu kuchyňou a poďme na otázku, ktorú položím za čitateľky už v tom neželanom štádiu. Ak sa teda už stalo, že zdanlivo neškodný zápal prerástol v chronický a spôsobil žene ťažkosti s plodnosťou, existujú nejaké možnosti ako takto zapríčinenú neplodnosť liečiť?

Áno. Aj odvetvie gynekológie, urológie a asistovanej reprodukcie napreduje, v súčasnosti vďaka tomu existujú dokonca viaceré možnosti ako tieto závažné problémy riešiť. Prvým krokom je posúdenie „rozsahu škôd“. Hovoríme nadnesene o vstupnom vyšetrení a predovšetkým o posúdení stavu vajíčkovodov, ktoré môžu byť vplyvom prekonanej chlamýdiovej infekcie alebo rozsiahleho bakteriálneho zápalu malej panvy nepriechodné. V takom prípade existujú už overené metódy IVF, ktoré nám pomôžu dosiahnuť tehotnosť aj bez „pomoci“ vajcovodov.

Čo nejaké operačné zákroky pre ich znovu spriechodnenie?

Existuje aj niečo také ako reoperácia zrastených vajcovodov, ale neodporúča sa. Žiaľ, má minimálny a predovšetkým vratný efekt.

Otázka na záver je najintímnejšieho charakteru, patrí k partnerskému životu a preto sa o ňu zaujímajú rovnako ženy aj muži. Môže byť gynekologický zápal u ženy prenosný aj na muža? Vyžadujú si tieto ženské problémy určité kroky aj u partnera?

Áno, môže. Určite to platí v prípade chlamýdií. Partnera odporúčam preliečiť masťou aj v prípade mykózy. Pri opakovanom výskyte je nutná systémová liečba, senzibilizácia. Podobne aj pri ureaplazmách, mykoplazmách platí, že treba preliečiť oboch. Neplatí to však pri bakteriálnej vaginóze, ktorá je záležitosťou dysmikróbie u ženy. Partner sa v tomto prípade preliečovať nemusí. Ostatné STD, čiže pohlavne prenosné choroby syfilis, kvapavka, samozrejme, je nutné preliečiť u oboch partnerov.

Naposledy zmenené piatok, 07 august 2020 12:10


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next