štvrtok, 30 jún 2011 13:03

Zápaly pošvy: vaginálna mykóza, trichomoniáza, laktobacilóza

Napísal(a) rosalgin.sk
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)

Zápal vonkajších rodidiel a pošvy spôsobený kvasinkami je dnes snáď najčastejším dôvodom návštevy gynekológa. Nebolo to tak vždy. Predvojnové učebnice gynekológie síce toto ochorenie poznajú, ale považujú ho za kurióznu záležitosť.

 Mysleli si, že sa vyskytuje takmer výlučne u niektorých špeciálnych skupín žien (diabetičky). Nie je to pravdou.

VAGINÁLNA MYKÓZA
Prudký nárast výskytu od 70. rokov minulého storočia (hovorí sa o pandémii vulvovaginálnej mykózy) súvisí so zmenou štýlu obliekania žien. Nič nesvedčí kvasinkám tak dobre, ako nosenie džínsov a pančúch (a nohavíc vôbec).  Ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida, najmä za okolností ako zvýšená vlhkosť, zvýšená hladina cukru, tehotenstvo, liečba antibiotikami, ktoré vyhubia pošvové baktérie, stres atď.. Vtedy sa môžu premnožiť a spôsobiť zápal.

Prejavy vaginálnej mykózy: nepríjemné svrbenie, pálenie, začervenanie vonkajších rodidiel a výtok (v typických prípadoch buď hustý, "tvarohovitý" alebo naopak riedky vodnatý - ale aj akýkoľvek iný).

Liečba vaginálnej mykózy: Liečba mykotickej vulvovaginitis je jednoduchá, na trhu je dvojciferný počet prípravkov, ako k zavedeniu do pošvy (krémy, čapíky), tak v podobe perorálnych tabliet. Výsledky liečby (ak bola diagnóza správna, niektoré iné ochorenia dovedú príznaky mykózy úplne napodobniť) sú excelentné. Partnera nie je nutné liečiť, ak nemá ťažkosti. Ak má ťažkosti (svrbenie, pálenie), môže použiť rovnaký krém, ktorý používa partnerka. Predpokladom úspechu liečby je však správna diagnostika - nutný je mikroskopický dôkaz (preukázanie sa výskytu) kvasiniek.
Veľmi účinné je kombinovať lokálnu antimykotickú liečbu s výplachom pošvy roztokom benzydamín hydrochloridu (Rosalgin, Rosalgin Easy). Benzydamín hydrochlorid je voľnopredajný liek vo forme prášku na prípravu roztoku alebo hotový vaginálny roztok.

TRICHOMONIÁZA
Trichomoniáza (tiež Trichomonóza) je zápal pošvy a močovej trubice spôsobený prvokom z kmeňa bičíkovcov, ktorý sa volá bičíkovec pošvový (Trichomonas vaginalis). Je to mikroorganizmus, ktorý žije iba v pošve a močovej trubici človeka a prenáša sa prakticky výhradne pohlavným stykom. U muža väčšinou nespôsobuje žiadne problémy. Aj u ženy môže byť infekcia bezpríznaková a prvok sa zistí náhodne.
Prejavy trichomoniázy: výtok, ktorý je v typických prípadoch hojný, riedky, spenený, zásaditý a nasladlý. Ak sa ochorenie nelieči, výtok aj ďalšie príznaky postupne miznú - nemizne však riziko nákazy partnera.

Liečba trichomoniázy: Infekcia trichomonádami nie je pre ženu nebezpečná, výtok však môže byť veľmi nepríjemný. Infekciu je však nutné liečiť aj keď žiadne problémy nespôsobuje, pri najmenšom z dôvodov epidemiologických. Liečba nie je zložitá, používa sa napr. nifuratel, metronidazol alebo ornidazol, je možné aj jednorazové podanie väčšej dávky. Je však nevyhnutné liečiť aj partnera (prípadne partnerov, ich prípadné ďalšie partnerky atď). Pred trichomoniázou sa dá - okrem vzájomnej vernosti - chrániť používaním kondómu.

LAKTOBACILÓZA:
Laktobacilóza je málo známe ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie ako je diagnostikované. Jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že príznaky (svrbenie, pálenie, hustý "tvarohovitý" výtok) úplne napodobňujú "typickú" mykózu (t.j. ďaleko častejší zápal spôsobený kvasinkami). Ak sa nesprávne diagnostikuje problém a ak sa uplatňuje užívanie  liekov účinných na kvasinky, liečba zlyháva.
Ak sa zistí lactobacilóza, spočíva liečba v užívaní antibiotík (napr. amoxycilinu) alebo v implementácii výplachov pošvy roztokom jedlej sódy (30 - 60 g na liter vody, 2 - 3 × týždenne, nie častejšie). Liečba partnera potrebná nie je. Príčiny ochorenia a jeho prevencie známe nie sú.

AERÓBNA VAGINITÍDA
Aeróbna vaginitis je zápal pošvy, ktorý je spôsobený premnožením aeróbnych baktérií, t.j. tej skupiny baktérií pošvy, ktorá vyžaduje kyslík, prípadne zavlečením "hnisavých" baktérií zvonku.
Prejavy aeróbnej vaginitídy: Nepríjemný výtok (v typických prípadoch žltkastý, hnilobne zapáchajúci a zásaditý, jednoducho "hnisavý") a býva sprevádzaný bolesťou pri súloži. Aeróbne vaginitis je pomerne nedávno definované ochorenie, ktoré zhruba zodpovedá starej "hnisavej  vaginitíde" (vaginitis je zápal pošvy všeobecne). Príčina nie je známa, pokiaľ nejde o zavlečenie infekcie zvonku (pri súloži, onánii a pod). Liečba spočíva v užívaní antibiotík, vo veľkej väčšine prípadov postačuje liečba lokálna, prípravky sa zavádzajú do pošvy. Liečba partnera sa nepovažuje za potrebnú. Ako prevenciu možno použiť výplachy roztokom benzydamin hydrochloridu (Rosalgin, Rosalgin Easy), ktorý má širokospektrálny antimikrobiálny účinok. Prípravok je účinný predovšetkým v alkalickom prostredí a preto je tu veľmi vhodný a efektívny.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next