nedeľa, 05 február 2017 10:12

Rakovina krčka maternice už u maturantiek!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Rakovina krčka maternice už u maturantiek! foto: pexels.com

Vedeli ste, že rakovina krčka maternice sa objavuje už aj u dievčat v maturitnom ročníku? Poisťovňa Union vďaka benefitnému vyšetreniu v rámci preventívnej prehliadky ročne eviduje viac ako 1000 prípadov - od ľahších zmien na krčku maternice, až po tie zhubné. Ešte pred niekoľkými rokmi sa pritom táto choroba v tak mladom veku žien vyskytovala skôr ako rarita. 

Rakovina krčka maternice sa môže objaviť v akomkoľvek veku ženy. Väčšina žien, u ktorých bolo toto ochorenie diagnostikované, je vo veku medzi 35 až 55 rokov. V poslednom období sa však táto hranica posúva aj do omnoho mladších vekových kategórií – dokonca do maturitných ročníkov. Vďaka cytologickému skríningovému vyšetreniu steru z krčka maternice, sa ukázalo, že pomerne vysoký počet zmien na krčku maternice majú už mladé slečny vo veku 18-23 rokov.

Každoročne takto gynekológovia u mladých dievčat odhalia priemerne 5 veľmi vážnych prípadov rakoviny a stovky ďalších, ktoré si už vyžadujú ľahšiu liečbu. Čo je teda zásadným problémom? Slovenky na preventívne gynekologické prehliadky nechodia. Preventívnu gynekologickú prehliadku absolvuje priemerne len okolo 36% žien. „Najčastejším argumentom žien pri otázke, prečo nechodia je, že sa cítia zdravé, nemajú žiadne zdravotné ťažkosti, tak prečo chodiť k lekárovi a špeciálne ku gynekológovi,“ hovorí Miroslava Jurčáková, špecialistka vývoja programov zdravia. Vysvetlila, že tento argument však nie je správny, pretože rakovina krčka maternice nebolí. Ak žena príde k lekárovi až vtedy, keď má problémy, môže byť neskoro. Pre zdravie žien je nesmierne dôležité absolvovať preventívnu gynekologickú prehliadku v zákonom stanovených intervaloch aj vtedy, keď sa cítia úplne zdravé. „Skríningový test pritom umožňuje odhaliť ochorenie v začiatočnom štádiu, kedy je liečba jednoduchá, pre pacientku nenáročná a úspěšná,“ upozorňuje M. Jurčáková.

V krajinách, kde je zavedený aktívny pozývací systém - čo u nás zatiaľ nie je - chodí na prehliadky až 80 percent poisteniek. Pre porovnanie: vo Fínsku (kde systém zavedený je) ochorie na rakovinu krčka maternice 4,1 žien na 100 000 žien a na Slovensku 19,9 žien na 100 000 žien.

Skríningové cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice
Cytologické stery, odobrané gynekológom, sa vyhodnocujú v cytologických laboratóriách. Zákon, ktorý definuje skríning, je na Slovensku v platnosti od 1. januára 2008. Určuje sa v ňom, že skríningové cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice je uhrádzané ženám od 23 do 64 rokov v režime: prvé dva odbery cytológie v ročnom intervale a v prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov. Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak sú posledné 3 cytologické nálezy negatívne.

Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu /HPV/. Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len bežnú infekciu. Pätnásť z nich je onkogénnych, t.z., že môžu spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice alebo predrakovinové stavy.  

Očkovanie proti HPV infekcii

Cieľom očkovania je zabrániť HPV infekcii, ktorá môže byť príčinou vzniku rakoviny krčka maternice, ale aj genitálnych bradavíc. Tento typ vakcín /profylaktické/ nedokáže zabrániť rozvoju ochorenia u osôb už infikovaných, preto sa očkovanie odporúča vo veku, kedy sa aktívny sexuálny život nepredpokladá, takže infikovanie HPV vírusom nie je možné. Zároveň imunitný systém v tomto veku vyprodukuje po aplikácii vakcín najvyššie hladiny protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú u očkovaných osôb pretrvávať mnoho rokov a chrániť ich pred HPV infekciou.
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next