pondelok, 07 december 2015 20:53

Postrach menom polycystické ováriá

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Postrach menom polycystické ováriá foto: freeimages.com

Nedarí sa vám otehotnieť a trápi vás nepravidelný menštruačný cyklus, akné, nadmerné ochlpenie alebo mávate poruchy s ovuláciou? Zbystrite pozornosť. Možno máte dočinenia so syndrómom polycystických ovárií, ktorý môže byť jednou z príčin ženskej neplodnosti. 

 

Syndróm postihuje 5 až 10 % žien. Nielen o tom, ako sa tento syndróm prejavuje a ako ho je možné liečiť, sme sa porozprávali s gynekologičkou MUDr. Michaelou Grossovou, PhD. Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) patrí k bežným endokrinným poruchám u žien v reprodukčnom veku. Ženy s PCOS môžu mať zväčšené vaječníky.

„Normálny vaječník má rozmery asi 30x20x15 mm a nachádza sa na ňom niekoľko drobných folikulov, ktoré sú veľké zhruba 6 mm. Pri polycystických ováriách sú vaječníky zväčšené guľovité a na dĺžku majú asi 40 mm. Na povrchu v kôre vaječníka sú uložené drobné folikuly, ktoré tvoria ako keby náhrdelník. V jednom vaječníku je viac ako 14 folikulov. Takýto vaječník má abnormálnu produkciu hormónov, čo vedie k poruchám ovulácie,“ hovorí MUDr. Michaela Grossová.

 Varovné signály hovoriace za syndróm PCOS

 • Vysoká hladina androgénu, napr. testosterónu, niekedy pomenúvaný aj ako mužský hormón, čo má za následok zvýšené ochlpenie v oblasti tváre, hrudníka, brucha, chrbta, palcov, rúk alebo nôh.
 • Meškanie alebo menštruácia v nepravidelných intervaloch
 • Neplodnosť. Keďže nemáte ovuláciu, nie ste schopná otehotnieť.
 • Veľa malých neuvoľnených folikulov na vaječníkoch.
 • Akné, mastná pleť a lupiny.
 • Priberanie alebo obezita.
 • Plešatosť alebo rednutie vlasov.
 • Úzkosť a depresie.
 • Spánkové apnoe. Počas spánku sa môže na krátku dobu zastaviť dýchanie.
 • Hyperinzulinémia, čiže vysoká koncentrácia inzulínu v krvi.
 • Diabetes mellitus 2. typu – prejavuje sa zvýšenou hladinou glukózy v krvi a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele.

„U každej ženy môžu byť príznaky individuálne,“ dopĺňa MUDr. Grossová.

Riziká syndrómu PCOS
Ženy s PCOS syndrómom majú vyššie riziko vzniku niektorých závažných zdravotných komplikácií ako:
- U viac ako 50 % žien s PCOS je vysoké riziko vzniku cukrovky alebo pre-diabetu (porucha glukózovej tolerancie).
- Riziko srdcového infarktu je 4-7x vyššie u žien s PCOS.
- Riziko vysokého krvného tlaku.
- Vysoké hladiny LDL (zlého) cholesterolu a nízke hladiny HDL (dobrého cholesterolu.
- Ženy s PCOS majú vyššie riziko rakoviny endometria.

Dá sa PCOS liečiť?
Žiaľ, na syndróm polycystických ovárii zatiaľ neexistovala účinná liečba. Liečili sa len vyššie spomenuté symptómy,“ upresňuje MUDr. Grossová a dodáva, ako je možné zmierniť symptómy PCOS: „Istou nádejou sú štúdie z Talianska, ktoré potvrdzujú významný pozitívny vplyv na otehotnenie, ale aj celkové zmiernenie symptómov PCOS. Ženy v rámci štúdií užívali výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej v dávke 2 sáčky denne – ráno a večer. S pacientkami, ktoré sa liečili na neplodnosť spôsobenú PCOS sa stretávam aj vo svojej lekárskej praxi. U niektorých žien som už po prvom mesiaci užívania výživového doplnku s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej pozorovala navodenie ovulácie. Ďalšie mesiace potvrdili nástup pravidelného menštruačného cyklu. Môžem potvrdiť, že pacientky, ktoré pridali k liečbe výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej sú dnes mamičkami.“

Odkiaľ je možné prijímať potrebný myo-inozitol?
„Myo-inozitol sa vyskytuje v niektorých potravinách ako pomaranče, fazuľa, žltý melón, baklažán či paradajkový džús,“ hovorí nutričná poradkyňa Eva Blaho. Avšak pri jeho nedostatku alebo zvýšenej potrebe nie sme schopní prijať dostatočné množstvo myo-inozitolu z jednotlivých potravín, pretože sú rôznorodé a ťažko kombinovateľné.

Už aj na Slovensku máme výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej, ktorý je dôležitý v období plánovania gravidity a tiež v počiatočnom štádiu tehotenstva. Zároveň je to aj pomocný nástroj pre lekárov, ako svojim pacientkam pomôcť k vytúženému dieťatku. Voľnopredajný výživový doplnok nájdu ženy v každej lekárni. Je vhodný aj pre ženy, ktoré majú po užívaní liekov, prenatálnych vitamínov, či výživových doplnkov bolesti žalúdka. Jeho zloženie je veľmi ľahké, zarába sa do vody a pije 2x denne.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next