pondelok, 21 október 2013 21:58

Očkovanie proti pneumokokom: pokles chorých o 74 %!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Očkovanie proti pneumokokom: pokles chorých o 74 %! Foto: dreamstime.com

Odborníci v súvislosti s plošným očkovaním detí proti pneumokokom majú dôvod na radosť. Výsledky potvrdili jeho vysokú účinnosť. Napríklad v Nórsku poklesol za dva roky vakcinácie výskyt invazívnych pneumokokových ochorení u detí do 2 rokov veku o 74 percent!
Aj slovenskí odborníci odporúčajú deti proti pneumokokom očkovať čo najskôr, a to súčasne s povinným očkovaním vykonávaným hexavalentnou vakcínou. Odborníci upozorňujú, že je treba očkovať najmenšie deti, ktorým hrozí najvyššie riziko závažného pneumokokového ochorenia. Odporúčaná očkovacia schéma pre očkovanie proti pneumokokom vakcínou (PREVENAR) je podľa metodického usmernenia hlavného hygienika SR pre novonarodené deti trojdávková (2+1). Táto schéma predstavuje podanie vakcíny v treťom a piatom mesiaci života dieťaťa plus tzv. booster dávku vakcínu v 12. mesiaci života.

Očkovať treba deti čo najskôr

Odborníci upozorňujú, že zdravie detí je najviac ohrozené práve v prvých mesiacoch a rokoch života. „Čím menšie dieťa, tým väčšie ohrozenie pre neho závažné pneumokokové ochorenia predstavujú,“ povedal Prof. Svetozár Dluholucký, prednosta detskej kliniky DFNsP Banská Bystrica.

angina.jpgMUDr. Pavol Šimurka, primár Detského oddelenia NsP v Trenčíne, hovorí: „Dojčenie môže len veľmi obmedzene chrániť pred infekciou. V prvom roku života dieťaťa je imunitný systém vo fáze vyzrievania, čiže je relatívne oslabený voči vírusom a baktériám.“ Riziko je aj v tom, že najmenšie deti sa môžu nakaziť od svojich starších súrodencov, rodičov či príbuzných, pričom títo môžu byť len „bacilonosičmi“ a vôbec nemusia mať vonkajšie príznaky ochorenia.

Najčastejšia príčina

Jednou z najčastejších príčin infekcií horných dýchacích ciest u malých detí a dokonca najčastejšou bakteriálnou príčinou zápalu stredného ucha je baktéria pneumokok. Môže však spôsobiť aj omnoho závažnejšie ochorenia, pri ktorých hrozia trvalé následky až úmrtie dieťaťa – ťažký zápal pľúc, zápal mozgových blán, otravu krvi. Podľa výsledkov sledovania podľahlo na Slovensku počas 2 rokov (2001-2003) pneumokokovým infekciám osem detí. Všetky deti, ktoré zomreli, boli mladšie ako 15 mesiacov a išlo pritom vždy o úmrtie spôsobené sérotypom pneumokoka. "Deti, ktoré v rámci sledovania zomreli následkom závažnej pneumokokovej infekcie, nemuseli zomrieť, ak by boli proti pneumokokom zaočkované,“ povedal MUDr. Pavol Šimurka, ktorý sa na výskume podieľal.

Očkovanie proti pneumokokom je pre všetky deti do 2 rokov hradené zo zdravotného poistenia, doplatok na 1 dávku vakcíny je 87 Sk (2,9 EURO), poistenci Apollo ZP mladší ako 2 roky majú vakcínu bez doplatku. Pediatri odporúčajú očkovať proti pneumokokom súčasne s povinným očkovaním v treťom, piatom a dvanástom mesiaci života dieťaťa. Ak je dieťa už staršie, treba pri očkovaní dodržať predpísanú očkovaciu schému.

Naposledy zmenené nedeľa, 21 september 2014 13:59


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom