štvrtok, 06 jún 2013 16:29

Liečba chrípky: vyležať

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Chrípku treba hlavne vyležať Chrípku treba hlavne vyležať sxc.hu

Ľudia často používajú termín "chrípka" na opis akejkoľvek formy mierneho ochorenia, ako je nádcha alebo žalúdočný vírus. Ale skutočná chrípka je iná. Jej príznaky sú zvyčajne horšie ako nádcha a vydrží dlhšie. Chrípka zvyčajne nespôsobí vracanie alebo hnačku.

Najviac ohnísk chrípky sa objavuje na neskorú jeseň a zimu – najčastejšie v mesiacoch január- február. V tomto čase by už mala byť na ústupe, aj keď pacienti s chrípkou prichádzajú do ordinácií lekárov naďalej. Viete ako na chrípku? A viete, kedy ju stačí vyležať a keby je už potrebné volať lekára? Čítajte ďalej.

Čo spôsobuje chrípku?
Chrípka je spôsobená vírusom chrípky A a B. Existujú rôzne kmene, alebo druhy, ktoré sa každoročne menia. Aj preto sa očkujeme voči chrípke každý rok nanovo – vždy proti iným typom vírusov.

Aké sú príznaky?
Chrípka spôsobuje horúčky, bolesti tela, bolesť hlavy, suchý kašeľ, sucho v hrdle. Pravdepodobne sa budete cítiť unavení a hladní menej ako obvykle. Príznaky sú zvyčajne horšie prvé 3 alebo 4 dni, v niektorých prípadoch však môžu trvať až 1 alebo 2 týždne, kým sa dostanete z najhoršieho. Príznaky chrípky sa prejavia zvyčajne 1 až 4 dni potom, čo ste sa zdržiavali v prítomnosti niekoho, kto bol vírusom nakazený. Väčšina ľudí ju znáša bez problémov.

Ale niekedy môže chrípka viesť k bakteriálnej infekcii, ako ušná infekcia, infekcia dutín či zápal priedušiek. V ojedinelých prípadoch môže chrípka spôsobiť oveľa vážnejší problém, ako je napríklad zápal pľúc. Niektorí ľudia majú vyššie riziko, že chrípka môže skomplikovať ich zdravotný stav: patria medzi ne malé deti, tehotné ženy, starší dospelí a ľudia sa dlhodobo chorí, alebo s poruchami imunitného systému kvôli ktorým ťažšie bojujú s infekciou. Pre nich je lepšie, ak sa proti chrípke dajú zaočkovať.

Ako sa chrípka diagnostikuje?
Opíšte lekárovi príznaky choroby, ktoré vás trápia. Zvyčajne by mu to malo stačiť na to aby zistil, či máte chrípku – obzvlášť, keď sa v okolí vyskytlo veľa prípadov podobného ochorenia a miestne zdravotné oddelenia hlásia ohniská chrípky. V niektorých prípadoch môže môže urobiť krvný test alebo odobrať vzorku tekutiny z nosa alebo hrdla, aby zistil, aký typ chrípky máte.

Ako chrípku liečiť?
Väčšina ľudí si môže liečiť príznaky chrípky doma. Domáca liečba zahŕňa odpočinok, pitie dostatok tekutín, a užívanie liek na zníženia horúčky. Ak si myslíte, že máte chrípku, lekár vám môže dať liek, ktorý by mal príznaky choroby zmierniť, ale musíte ho začať užívať do 2 dní od Vašej prvé príznaky. Pozor! Chrípka sa nelieči antibiotikami! Tie sa dávajú len v prípadoch, ak sa choroba skomplikuje a prerastie do bakteriálneho zápalu.

Ako môžete chrípke zabrániť?
Najlepší spôsob, ako sa uchrániť pred chrípkou, je dať sa očkovať. Najlepší čas na zaočkovanie sú mesiace október – november, tesne pred začiatkom chrípkovej sezóny.

Takmer ktokoľvek, starší ako 6 mesiacov, môže byť zaočkovaný. Vakcína je dôležitá najmä pre ľudí, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku problémy z chrípky, vrátane:
- Detí od 6 mesiacov do 4 rokov.
- Dospelých nad 50 rokov a starších vekových kategórií.
- Dospelých a detí, ktorí sú dlhodobo chorí alebo majú poruchy imunitného systému
- Žien, ktoré budú tehotné počas chrípkovej sezóny.

Vakcína proti chrípke je tiež doporučovaná zdravotníckym pracovníkom a každému, kto žije alebo pracuje s osobami, u ktorých je vyššie riziko nakazenia chrípkou. Váš lekár vám môže pomôcť rozhodnúť, či je vakcína proti chrípke dobrou voľbou aj pre vás. Vakcína zvyčajne zabráni väčšine prípadov chrípky. Ale aj keď sa vám podarí dostať chrípku potom, čo ste užili vakcínu, vaše príznaky budú miernejšie a budete mať menšiu riziko zdravotných komplikácií.

Kedy zavolať lekára:
Volajte lekára alebo pohotovosť, ak:
- Dieťa mladšie ako 3 mesiace má vysokú horúčku.
- Máte ťažkosti s dýchaním alebo pocit veľmi krátkeho dychu.
- Máte ťažké bolesti hlavy a stuhnutý krk, ste zmätení alebo máte problémy udržať sa pri vedomí.

Zavolajte svojho lekára, ak:
- Máte veľmi vysoké horúčky.
- Vaša horúčka trvá dlhšie ako 3 dni.
- Zistili ste, že sa vám ťažšie a ťažšie dýcha.
- Dýchavičnosť sa rozvíja.
- Objavili sa nové bolesti, ktoré sa lokalizujú do oblastí ako je ucho, krk, hrudník, alebo dutiny.
- Príznaky sú ťažké a výrazné.

Kedy vyzdraviem?
U väčšiny zdravých ľudí odíde do 5 - 7 dní, aj keď únava môže trvať oveľa dlhšie. Aj keď môžete mať pocit, že ste veľmi chorí, vo väčšine prípadov je domáca liečba všetko, čo potrebujete. Sledujte pozorne príznaky bakteriálnej infekcie - žltý, zelený alebo krvavý hlien z nosa či pľúc, bolesť ucha, ktorá trvá dlhšie ako 24 hodín alebo veľmi silná bolesť ucha, ktorá trvá dlhšie ako 1 hodinu, bolesť hrdla, ktorá trvá dlhšie ako dva dni, hoci sa liečite doma, či kašeľ, ktorý pretrváva viac ako 7 až 10 dní.

 

Naposledy zmenené streda, 11 september 2013 20:40


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť cukry do detského jedálnička

Ako zaradiť cukry do detskéh…

Každý dôležitý životný míľnik vášho dieťatka vyvoláva mnohé otázky. Odpovede hľadáte u svojej mamy, skúsenejších mamičiek...

Prev Next