streda, 19 december 2012 21:11

Kamarátka angína: Ako na ňu?

Napísal(a) Martina Štibraná
Ohodnotiť túto položku
(30 hlasov)
Bolesti hrdla pri angíne bývajú veľmi silné Bolesti hrdla pri angíne bývajú veľmi silné Ľuboš Pilc

- Čau, čo robíš?... Ále, ležím v posteli... Tebe je fajn... A s kým?... S angínou ! Poznáte tento vtip? Je smiešny dovtedy, pokiaľ vás kamarátka angína naozaj nenavštívi. Takmer každý z nás sa už s angínou stretol a považuje ju za bežné ochorenie. Čo ale angína vlastne je?

Kedysi bolo pomenovanie angína typické pre zápal oboch krčných mandlí. Ak bola zapálená len jedna, lekár hovoril o tonzilitíde. V súčasnosti sa pojem angína (angere. gr. = zvierať) používa pre akútny zápal lymfatického hltanového kruhu, ktorý je sprevádzaný typickou zvieravou bolesťou v krku, sťaženým prehĺtaním a bolestivosťou hrdla na pohmat. Pre rôzne formy zápalov krčných mandlí sa používa pojem tonzilitída (tonsilla, lat. = mandľa). Ak postihuje zápal aj sliznicu horných ciest dýchacích hovoríme o akútnej faryngitíde (pharynx, gr. = hltan).

Ako sa prejavuje
Jednými zo základných príznakov, vďaka ktorým sme obyčajne nútení navštíviť lekára, je okrem spomínanej bolesti v krku aj zvýšená telesná teplota až horúčka, celková schvátenosť. Obyčajne sa k nim pridáva bolesť hlavy, uší, brucha, zimnica, zväčšené lymfatické uzliny a aj upchatie nosa alebo výtok z nosa. Keď chorý otvorí ústa, nájdeme opuchnuté, červené a presiaknuté mandle. Častý je aj nález drobných fialovo-bordových ?bodiek? na podnebí, nosohltan i jazyk môžu byť pokryté bielym alebo žltkavým povlakom.

Čo ju vyvoláva
Najčastejším (80 percent) vyvolávateľom zápalu mandlí a hltana sú vírusy, v 15 percentách ide o baktérie (najčastejšie tzv. beta-hemolytické streptokoky) a v 5 percentách ochorieme ?vďaka? kvasinkovým, či hubovitým ochoreniam (plesne) a alergénom. Vznik angíny podporuje oslabenie imunitného systému, nepriaznivé klimatické, tepelné, chemické, mechanické a iné vplyvy.
Podľa toho, čo na naše mandle zaútočí, rozoznávame viac druhov angín. Patria sem napríklad Akútna tonzilitída (postihnutie mandlí katarálnym alebo hnisavým procesom), Lakunárna angína (charakteristické je prvotné začervenanie mandlí, neskôr rýchla tvorba hnisavých čapov, ktoré po 3 - 4 dňoch splynú do väčšej plochy), Šarlachová angína, Agranulocytóza, či Chronická tonzilitída (charakteristický pre ňu je stály pocit škriabania až bolesti v krku, sťažené prehĺtanie, zápach z úst, slabá teplota, nechutenstvo, únava a časté ataky akútnych tonzilitíd) a mnohé ďalšie.

Ako sa jej zbaviť
Liečba angín úzko súvisí od vyvolávajúceho činiteľa. Pri vírusovej forme angín je liečba prakticky len symptomatická - t. j. podávanie liekov proti teplote a bolesti, podpora imunitného systému (napríklad. liečivami s obsahujúce extrakt z echinacey purpurovej, vitamín C, zinok, ai.), vhodné sú aj rôzne antiseptiká - napr. vo forme pastiliek na cmúľanie, odporúčané sú (najmä deťom a ľuďom s alergiami) i homeopatiká.
Veľmi potrebný je kľudový režim, dostatok spánku, zvlhčovanie vzduchu a príjem dostatočného množstva tekutín - min. 2,5 l/deň. Pri vysokých teplotách sa odporúča sprchovanie vlažnou, až skôr chladnejšou, vodou, ale nie v období, keď teplota rapídne stúpa (chorý má vtedy zimnicu). U malých detí je potrebné pri vysokých teplotách s lekárom prekonzultovať podávanie diazepamu ako prevenciu vzniku febrilných kŕčov.
Z diétnych opatrení je vhodné v období ochorenia angínou vylúčiť zo stravy mliečne bielkoviny, pretože podporujú tvorbu hlienu a hnisu, odporúča sa podávať chorému ľahko stráviteľná strava.
Pri bakteriálnych angínach sa k symptomatickej liečbe pridružuje aj liečba antibiotikami, ktoré lekár predpíše na základe kultivačného vyšetrenia. Nakoľko vo väčšine prípadov mikrobiálnej angíny sú pôvodcami streptokoky, najúčinnejšou voľbou je podávanie penicilínu. Pri alergiách na penicilín sú volené makrolidové antibiotiká alebo cefalosporíny, ktoré musia byť užívané v pravidelných intervaloch (presne určených lekárom!) po dobu najmenej 10 dní.
Pri chronickej forme tonzilitídy, resp. ak je mandľa infekčným ložiskom, sa zvažuje jej chirurgické odstránenie - tonzilektómia, ako prevencia oveľa závažnejších komplikácií.

Ak už k ochoreniu dôjde, mali by sme myslieť aj na druhých a neroznášať bacily po širokom okolí. Nakoľko náš organizmus v štádiu choroby potrebuje všetky sily, aby ju prekonal, mali by sme sa pekne, vo svojej posteli, venovať boju s angínou.
Martina Štibraná

Naše tipy:
- Pri všetkých druhoch zápalov hrdla pomáha kloktanie bylinkovým výluhom -repík, šalvia, rumanček najmenej 3x denne. (Odskúšané máme: 1 čajová lyžička sušených byliniek na 2,5 dcl vriacej vody, nechať 3 min. vylúhovať.)
- Dospelí môžu kloktať i roztokom peroxidu vodíka (do 1,5 dcl vlažnej vody dáme 1 polievkovú lyžicu 3 % roztoku peroxidu vodíka).
- Na hrdlo si môžeme uviazať tzv. priznitzový (záparový) obklad: namočený malý uterák (resp. kuchynskú utierku) v studenej vode založiť na hrdlo, prekryť igelitom a zaviazať ešte suchou šatkou. Vymieňať po 1 - 1,5 hodine.
- Nepijeme žiadne bublinkové, horúce ani veľmi studené nápoje. Najvhodnejšími sú nápoje izbovej teploty a to minimálne 2,5 l denne.
- Pri horúčkach (pokiaľ nemáme zimnicu!) sa nezakrývame hrubou perinou až po uši! Radšej nechajme telo prirodzene ochladzovať.
- Pri teplote do 38 stupňov celzia neužívame lieky na jej znižovanie. Zvýšená teplota je totiž pomocníkom pri likvidácii nežiadúcich mikroorganizmov či vírusov.
- Odporúčaný recept starých babičiek - zmrzlina - je vhodný, avšak iba nemliečna, lebo mlieko podporuje zvýšenú tvorbu hlienu a hnisu. Studený ovocný nanuk napomáha odpuchnutiu sliznice. Nemal by však byť používaný príliš často, pretože by mohol priebeh choroby zhoršiť.

Naposledy zmenené streda, 19 december 2012 21:27


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next