nedeľa, 10 júl 2011 21:52

Nádcha: ako sa prejavuje, liečba nádchy

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nádcha sa nelieči antibiotikami Nádcha sa nelieči antibiotikami

Nádcha je banálne ochorenie, ktoré napriek tomu dokáže poriadne znepríjemňovať život. Hovorí sa, že liečená nádcha trvá týždeň, neliečená sedem dní.  Na začiatku je najčastejšie spôsobená vírusmi, čiže ide o  infekčné ochorenie nosnej sliznice.

Vírusy sa počas dýchania dostávajú z okolitého prostredia kvapôčkovou infekciou na sliznicu. Vzhľadom k nutnosti dýchať je tak nosná sliznica vystavená neprestajnému kontaktu s okolitým prostredím, preto je nádcha najčastejšie ľudské infekčné ochorenie. Podobným spôsobom vzniká aj alergická nádcha, len namiesto vírusov sa na nosnú sliznicu dostávajú alergény (najčastejšie peľové zrnká, domáci prach a i.).
 
Ako sa proti nádche brániť
Prevenciou vzniku nádchy predídete okrem iného slzeniu a páleniu očí, infekcii očí a mnohým ďalším nepríjemnostiam. Ako teda proti nej bojovať? Lepšou otázkou je, čo robiť pre to, aby sa nám vyhla oblúkom? „Jednoznačne nefajčite a ani sa nezdržujte v zafajčených miestnostiach. V čase chrípok sa vyhýbajte pobytu na miestach, kde je veľa ľudí (kino, divadlo…), skrátka obmedzte možnosti prenosu kvapôčkovej infekcie. Otužujte sa, prechádzajte sa v prírode a občas si zacvičte – pohybová aktivita vedie k posilneniu organizmu,“ konštatuje prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.

Ďalej doporučuje „pri nádche, ale zároveň ako prevenciu zvlášť v období chrípkovej epidémie, používať nosné spreje, ktoré obsahujú roztoky minerálnych vôd alebo „všeliek“ morskú vodu. Spreje zbavujú nosnú sliznicu infekčných zárodkov, hlienu a zachytených nečistôt. Vďaka svojmu prírodnému zloženie ochraňujú organizmus a nemajú žiadne vedľajšie účinky,“ pokračuje MUDr. Šlapák.

Používanie upravenej morskej vody má niekoľko výhod - hojenie sliznice bolo rýchlejšie, deti ju veľmi dobre znášali, skrátil sa čas choroby a tým pádom sa deti vrátili skôr do školy. „Morská voda má najvhodnejšie chemické zloženie a  koncentráciu. Dá sa použiť aj v počiatkoch choroby. Vzhľadom na to, že nemá vedľajšie účinky, je odporúčaná aj preventívne pre hygienu nosných dutín,” zhrňuje prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc.

Alternatívne na nádchu
Kto by chcel vyskúšať alternatívne liečenie nádchy, nech skúsi popudovú liečbu, čiže nahrievanie nôh v teplej vode, inhaláciu éterických olejov a bylinkových výťažkov. Pre lepší spánok sa odporúča používanie ionizátorov, čističov a zvlhčovačov vzduchu.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Bielkoviny a vápnik v strave dieťaťa

Bielkoviny a vápnik v strave …

Strava detí by mala byť vyvážená a rôznorodá. Najviac sa detičky vyvíjajú v prvých rokoch života, a preto...

Prev Next