Liečba glaukómu (zeleného zákalu) oka

Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu, ktoré prichádza bez toho, aby pacient čokoľvek spozoroval. Právom sa mu preto hovorí „tichý zlodej zraku“. Na celom svete žije s týmto ochorením asi 60 miliónov ľudí a až polovica o svojom ochorení nevie. Predpokladá sa, že do roku 2020 stúpne tento počet až na 80 miliónov.  

Liečbu glaukómu nepodceňujte

Pacienti s glaukómom nie sú zo začiatku svojím ochorením nijako obmedzovaní. Problémy môžu nastať až v pokročilom štádiu ochorenia, kedy pre stratu periférneho videnia nemôžu viesť motorové vozidlo a často sú pre sťaženú orientáciu odkázaní na iných. Neliečený alebo nesprávne liečený glaukóm však môže viesť až k slepote, preto tento problém netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Glaukóm sa nedá vyliečiť a ani poškodený zrak nie je možné prinavrátiť. Najúčinnejšou prevenciou je preto pravidelná návšteva očného lekára. Len on dokáže včas a presne diagnostikovať chorobné zmeny oka, ktoré ohrozujú náš zrak. Správnou liečbou je však možné znížiť vnútroočný tlak, a tým ochorenie výrazne spomaliť. Pacienti s glaukómom sa liečia predovšetkým neinvazívnym pravidelným používaním očných kvapiek. Ak takáto liečba nezaberie, pristupuje sa k liečbe laserom či chirurgickým zákrokom, prípadne kombináciou týchto metód.

Dlhodobá lokálna liečba glaukómu kvapkami má vplyv na povrch oka a vyvoláva u pacientov príznaky suchého oka, ktoré liečime umelými slzami rozličného zloženia. Vzhľadom na rôzne príčiny suchého oka je dôležité, aby pacienti svoje problémy konzultovali s lekárom, ktorý im vie odporučiť adekvátnu liečbu a zvoliť vhodný typ umelých sĺz na ich ochorenie. Nevhodná samoliečba môže príznaky suchého oka zhoršiť. Glaukóm a suché oko sú chronické progresívne ochorenia, ktoré spolu koexistujú. Ani jedno z ochorení nie je možné „vyliečiť”, ale dnešnou modernou liečbou ich vieme dobre kontrolovať.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 09 marec 2017 18:58

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: