nedeľa, 10 júl 2011 16:58

Ako na nachladnutie a škrabanie v krku

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Väčšinu nachladnutí spôsobujú vírusy, ktoré sa prenášajú cestou kvapôčkovej infekcie. Väčšinu nachladnutí spôsobujú vírusy, ktoré sa prenášajú cestou kvapôčkovej infekcie.

Nachladnutie patrí medzi vysoko nákazlivé ochorenie, ktorému sa možno v jesennom období len ťažko vyhnúť. Medzi najčastejšie príznaky, ktoré sa pri tomto ochorení objavujú patrí bolesť a škrabanie v hrdle, nádcha alebo kašeľ.

 

Ak tieto príznaky na sebe spozorujeme, je potrebné začať s liečbou, lebo organizmus sa v tejto chvíli už určitú dobu snaží s ochorením bojovať. Medzi najčastejšie odporúčané zásady liečby patrí pokojný režim, používanie prípravkov na bolesť v hrdle s anestetickými a antiseptickými vlastnosťami (t.j. také, ktoré nielen uľavia od bolesti, ale zároveň dokážu aj liečiť, napr. pastilky Coldrex proti bolestiam v hrdle) alebo prípravky na nádchu či kašeľ bežne dostupné v lekárňach. Odporúčajú sa aj ďalšie prípravky na sprievodné príznaky. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 5 dní alebo sa ďalej zhoršujú, je vhodné vyhľadať lekára.

Nachladnutie
Nachladnutia sa môžu prejavovať bolesťami v hrdle, kašľom, kýchaním, upchatým nosom, bolesťami hlavy, uší, nosu, nádchou a pod. Problémy bývajú subjektívne a trvajú v priemere 5 až 10 dní. Väčšinu nachladnutí spôsobujú vírusy, ktoré sa prenášajú cestou kvapôčkovej infekcie. Kvapôčky majú schopnosť prežívať dlhé hodiny na neživých predmetoch, napríklad na kľučkách a držadlách v dopravných prostriedkoch, na klávesniciach alebo vreckovkách. Preto patria nachladnutia medzi vysoko infekčné ochorenia, ktorým je veľmi ťažké sa vyhnúť.

Ako vzniká bolesť a škrabanie v hrdle?
Mnohí ľudia sa domnieva, že nachladnutie začína nepríjemne známym škrabaním a bolením v hrdle, posmrkávaním alebo zakašľaním. Ak však na sebe tieto príznaky pozorujete, váš organizmus s vírusmi a ďalšími choroboplodnými zárodkami bojuje už nejakú dobu. Ako a kedy vzniká jeden z najčastejšie pociťovaných príznakov nachladnutia, bolesť a škrabanie v krku? Ak sa dostaneme do kontaktu s infikovanou kvapôčkou, napríklad keď vedľa nás v autobuse kýchne nachladnutý človek, náš imunitný systém sa najprv snaží zabrániť vzniku ochorenia.

V prípade, že organizmus je oslabený, imunitný systém sa nebude schopný s týmito zárodkami vysporiadať a bude dochádzať k množeniu vírusov v tele, resp. v oblasti hrdla. Vírusy sa postupne rozmnožujú natoľko, že dochádza k poškodeniu okolitých buniek. Na poškodenie buniek bude reagovať imunitný systém snahou o lokalizáciu a likvidáciu ochorenia, bude dochádzať k zápalovým prejavom – ako napríklad k prekrveniu sliznice a nám dobre známemu škrabaniu, svrbeniu a páleniu v hrdle. Až teraz človek pocíti subjektívne obtiaže a uvedomí si, že je prechladnutý a väčšinou začína s liečbou. Nie je dobré s ňou otáľať, a to práve preto, že nachladnutie je už určitú dobu v obehu.

Návšteva lekárne
Pri začínajúcom nachladnutí a bolesti v hrdle vedú prvé kroky väčšinou do lekárne. Vzhľadom na to, že veľká časť nachladnutí je spôsobená vírusmi, je potrebné si zaobstarať také prípravky, ktoré sú na to vhodné – napr. pastilky, kloktadlá, spreje a pod. Ak nachladnutie sprevádza nádcha, mali by sme použiť kvapky do nosa, v prípade kašľu prípravok na kašeľ.

Pri výbere prípravkov proti bolestiam v hrdle, ktorých je v lekárňach cca 30 rôznych druhov, by sme si mali dať pozor hlavne na to, či nami zvolený prípravok poskytuje nielen subjektívne, ale aj reálne zlepšenie zdravotného stavu. Inak povedané, či dokáže tlmiť nielen bolesť, t.j. plniť funkciu anestetickú či analgetickú, ale či dokáže ničiť aj pôvodcu ochorenia a pôsobiť antisepticky. Ideálne sú prípravky, ktoré obsahujú obidve vlastnosti, pretože nám poskytujú nielen tíšenie bolesti, ale ničia aj choroboplodné zárodky.

Pastilky a správne cmúľanie
Novinkou na trhu sú pastilky proti bolesti v hrdle, ktoré obsahujú lokálne pôsobiace účinné látky s anestetickými a antiseptickými účinkami. Pastilky teda nielen odstraňujú bolesť, ale zároveň ničia aj baktérie a vírusy, tlmia dráždenie v krku a príjemne chladia. Aby však pastilky správne fungovali a pomohli nám zbaviť sa bolesti v hrdle, je potrebné si uvedomiť, že pastilky nie sú len „tak trochu iné cukríky“, ale sú aj liekmi a pri ich užívaní treba dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Projekt www.cmulajspravne.sk informuje o bolesti v hrdle a cmúľaní pastiliek vážne i nevážne. Na webových stránkach nájdete video Mgr. Cmúľavej o správnej technike cmúľania pastiliek, šikovný návod na cmúľanie, fotky a súťaže o ceny. Druhá časť webového projektu obsahuje dôležité informácie o bolesti v krku a spôsoboch ako s nimi zatočiť. Dozviete sa napríklad, že je dôležité pastilku nerozhrýzť, nie je vhodné ju hneď zajedať alebo zapíjať a užívať viac ako jednu pastilku každé tri hodiny. Mgr. Cmúľavá na dosiahnutie rýchlejšieho účinku odporúča aj pravotočivé cmúľanie sprevádzané gúľaním očí v rovnakom smere..

 

Naposledy zmenené pondelok, 13 máj 2013 19:01

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.