štvrtok, 30 jún 2011 13:18

Chrípka otvára dvere bakteriálnym infekciám

Napísal(a) pneumokok.sk
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Virózy a respiračné ochorenia sa vracajú rok čo rok so železnou pravidelnosťou a ich výsledkom je široké spektrum chorôb prevažne horných dýchacích ciest. Suchý vzduch bytov spolu s premenlivým jesenným počasím spôsobuje slizniciam a dýchaciemu ústrojenstvu skutočný šok.

Bolo by mylné hovoriť len o chrípkových ochoreniach. Tie sú často len predzvesťou oveľa nebezpečnejších protivníkov, akými sú najmä pneumokoky. Chrípka a chrípkové epidémie bývajú predovšetkým v jesennom období najčastejšie skloňovanou témou medzi odborníkmi, ale aj širokou verejnosťou. Nebezpečenstvo chrípky však nespočíva až tak v samotnej chrípkovej infekcii, ako v tom, že vírus chrípky výrazne zvyšuje náchylnosť na pneumokokové  a iné bakteriálne infekcie a s nimi súvisiace komplikácie. Práve tie pneumokokové baktérie sú často príčinou ťažkých infekcií, ktorých liečbu sťažuje rezistencia pneumokokov na antibiotiká. O osude pacientov je tak často rozhodnuté už v priebehu 24 až 48 hodín. Najrizikovejšou skupinou sú pritom deti do 5 rokov.

Je všeobecne známe, že ochorenia vírusového pôvodu nie sú liečiteľné antibiotikami. Pre ich liečbu je potrebný najmä pokojový režim, veľa tekutín, zvýšený príjem vitamínov a opatrenia na podporu imunitného systému, aby sa organizmus dokázal s infekciou vysporiadať. V prípade vzniku bakteriálnych infekcií sú však jedinou šancou na úspešnú liečbu antibiotiká.  Problémom antibiotík v súčasnosti je však neustále sa zvyšujúca rezistencia (odolnosť ) baktérií voči antibiotikám, preto ich treba užívať iba v opodstatnených prípadoch. Je veľkou chybou, pokiaľ v prípade hoci aj ľahkej virózy dieťa navštevuje kolektívne zariadenia. Tie predstavujú najväčšie riziko šírenia ako vírusových, tak aj následných bakteriálnych infekcií, čo následne vedie k častej spotrebe antibiotík a zvyšovaniu antibiotickej rezistencii.

Aj  z tohto dôvodu sa mamičkám s malými deťmi odporúča dbať v prvom rade na prevenciu. Ako najlepší preventívny prostriedok proti širokému spektru infekcií sa okrem zdravého životného štýlu ukazujú vakcíny. Bezpečne a spoľahlivo pomáhajú detskému organizmu pri tvorbe obranných protilátok práve v období, kedy je detský organizmus najzraniteľnejší – medzi 3. a 12. mesiacom života. Kým očkovanie proti chrípke zabezpečuje sezónnu ochranu proti aktuálnemu kmeňu chrípkového vírusu, očkovanie proti pneumokokom konjugovanými vakcínami poskytuje dlhodobú až trvalú ochranu.

Najširšiu ochranu proti závažným pneumokokovým infekciám poskytuje pre deti od 3. mesiaca života vakcína Prevenar 13. Úspešne pomáha bojovať až proti 13 kmeňom pneumokokov, pričom, ako jediná chráni aj proti kmeňom 3, 6A a 19A. Práve tieto kmene sa vyznačujú schopnosťou vyvolávať invázne ochorenia a rezistenciou na antibiotiká. Táto nadštandardná pneumokoková vakcína je viazaná na lekársky predpis a je na základe rozhodnutia MZ SR čiastočne hradená zo zdravotného poistenia, pričom doplatok rodiča je 12,72 € za 1 dávku vakcíny.

Viac informácií nájdete na: www.pneumokok.sk

Naposledy zmenené streda, 24 október 2012 22:21


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom