Šedý zákal – liečba, prevencia a starostlivosť

Šedý zákal alebo inak aj katarakta je ochorenie šošovky. Tá sa zakalí, človek akoby videl cez šedý závoj. Toto ochorenie postihuje najmä starších ľudí. Šedý či sivý zákal patrí k najčastejším príčinám oslepnutia.

 Mnohí z náš považujú zrak za najdôležitejší zmysel, ktorý človek má. Bohužiaľ, ani oči neobchádzajú mnohé ochorenia. Jedným, a pomerne častým, je aj šedý zákal. Pri tomto ochorení zrenica získava sivastý odtieň, pacient vidí všetko akoby cez hmlu, mliečne sklo či, ako sme už spomínali, šedý závoj.

K základným symptómom šedého zákalu patrí zahmlievanie, pokles zrakovej ostrosti, citlivosť na slnko, ale aj znížená sýtosť farieb. Príznakom je aj zhoršujúca sa krátkozrakosť. Diagnózu stanoví očný lekár po pomerne jednoduchom vyšetrení štrbinovou lampou.

Medikamentózna liečba šedého zákalu, žiaľ, neexistuje. Šedý zákal sa lieči operatívne. Ide o pomerne jednoduchú operáciu, pri ktorej sa odstráni poškodená – zakalená šošovka. Tú je však potrebné nejako nahradiť. Sú dva spôsoby. Buď sa počas operácie pacientovi zasadí umelá šošovka, čo je najideálnejší spôsob, alebo bude pacient nosiť po zákroku kontaktnú šošovku či okuliare. 

Starostlivosť o pacienta po operácií

  •          Po operácii šedého zákalu môžete čítať či pozerať televíziu. Môžete ísť aj von, avšak vyhýbajte sa prašným a preplneným miestam. Pokiaľ pôjdete na prechádzku, dajte si slnečné okuliare, kvôli citlivosti na slnko. Pacient po operácii šedého zákalu nesmie niekoľko týždňov vykonávať nijakú fyzicky ťažkú prácu, nesmie športovať, ani chodiť do sauny, na kúpalisko či na plaváreň (kvôli infekcii). Jemné cvičenia sú v pohode, starostlivosť o vnúčatá však na 2 až 3 týždne vynechajte.
  •          Okrem toho nesmie byť na operované oko vyvíjaný žiadny tlak (pozor si treba dať pri spánku). Približne 4 týždne po operácii sa do oka kvapkajú kvapky, aby sa predchádzalo infekcii. Pokiaľ si nie ste istý, že si kvapky kvapkáte správne, požiadajte člena rodiny, aby vám s tým pomohol. Pred kvapkaním kvapiek, si umyte ruky. Po tomto období sa pacient vracia do bežného života.
  •          Pravdepodobne vám po operácií nebudú vyhovovať vaše staré okuliare. Je to v dôsledku chirurgického zákroku. Približne po mesiaci od operácie sa stav ustáli a vy si môžete zaobstarať okuliare nové. Kým si však nebudete istý ostrosťou zraku po operácií šedého zákalu, vyhnite sa šoférovaniu.
  •          Po operácii umývajte oko len prevarenou vodou a bavlnenou gázou (nezabudnite si predtým umyť ruky). Dajte si pozor, aby do oka nezatieklo mydlo či šampón. Ak budete pociťovať mierne bolesti, môžete si dať Paracetamol. Pri väčších bolestiach navštívte lekára. Do oka kvapkajte len kvapky predpísané vaším lekárom! 

Kedy navštíviť lekára 

Prvá návšteva lekára bude pravdepodobne už na druhý deň po operácií, následná po týždni, potom po mesiaci. Dodržujte tieto termíny, aj keď sa už budete cítiť v poriadku.

Lekára kontaktujte okamžite, ak bolesť neprejde ani po užití Paracetamolu, ak pocítite zhoršenie zraku, ak bude z operovaného oka vytekať nadmerné množstvo výtoku alebo uvidíte blesky či iskrenie v operovanom oku. 

Zdroj: www.veni-vidi.sk

Naposledy zmenené pondelok, 19 január 2015 10:58

Zdieľajte článok

Označené vNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: