utorok, 06 november 2018 11:31

Štyri fakty o infekcii močových ciest, ktoré ste možno nevedeli

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Štyri fakty o infekcii močových ciest, ktoré ste možno nevedeli foto: sxc.hu

Sú nepríjemné, vracajú sa často späť a sú asi to posledné, čo chce zaneprázdnená žena v každodennom zhone riešiť – infekcie močových ciest. V priebehu života sa s nimi stretla každá z nás, mnoho Sloveniek sa s nimi potýká opakovane. Vo väčšine prípradov je spôsobená baktériami, napriek tomu si skoro každá druhá žena myslí, že je spôsobená prechladnutím.[1] Na ročnom období nezáleží, nepríjemné pocity, ktoré prináša, nie sú nikdy vítané. 

IMC nie je choroba z prechladnutia

„Neseď na tej studenej zemi. Budeš mať problémy s močákom.“ Každá z nás už asi niekedy počula túto vetu a zároveň jeden z najväčších mýtov týkajúci sa hlavných problémov s močovými cestami. Infekcie močových ciest sú spôsobené baktériami. V 9 z 10 prípadov je to baktéria E. coli, ktorá je pre náš organizmus prospešná v črevách, problém nastáva v momente, kedy sa dostane do oblasti močových ciest. Následne prichádza bolesť v podbrušku, pálenie a rezanie, ktoré pozná asi každá žena..

Ženy majú vyššie riziko infekcií močových ciest

Infekciami močových ciest trpí osemkrát viac mladých žien ako mužov. Tieto problémy častejšie trápia ženy než mužov, čo je pochopiteľné. Muži totiž majú konečník a močovú trubicu ďalej od seba ako ženy. Močová trubica žien je tiež kratšia, a baktérie tak môžu ľahšie doputovať až do močového mechúra. Všeobecne sa odporúča aby ženy príjimali dostatok tekutín, aby docházalo k pravidelnému vyprázdňovaniu močového mechúra. Pokiaľ to nie je nutné, je dobré močenie nezadržovať. Dôležitým faktorom je tiež dodržiavanie správnej osobnej hygieny, predovšetkým po pohlavnom styku.

Opakovane nimi trpí 73 % žien

Väčšina infekcií sa raz za čas vráti, niektoré ženy dokonca uvádzajú, že nimi trpia prakticky neustále. V momente, kedy sa baktérie dostanú do močových ciest, prichytávajú sa na stenu slizníc, začínajú sa tam množiť a dochádza k infekcii. Infekcie sa v mnohých prípadoch opakujú a môžu sa stať aj chronickými.

Nepríjemné pocity je možné rýchlo do hodiny vymazať

Medzi hlavných a najnepríjemnejších poslíčkov infekcie patrí pálenie a rezanie počas močenia. S týmito problémami sa potýka 75 % žien. Pri infekcii močových ciest spôsobujú prítomné baktérie vyššiu kyslosť moču, ktorá má tieto pálčivé prejavy na svedomí. Našťastie existujú aj riešenia, ktoré prinášajú úľavu v prvých dvoch, spravidla najhorších dňoch. V lekárni si pýtajte liečivo, ktoré neutralizuje spomínané abnormálne kyslé pH moču, ktoré je príčinou nechcených nepríjemných pocitov. Opýtajte sa v lekárni na vrecúško, ktorého obsah sa rozpustí vo vode a za pol hodiny vymaže nepríjemné pocity zo života, a zbavte sa myšlienok na použitie analgetík. 

Zdroj dát: Women Intimate Health, U&A, Ipsos 2014Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.