utorok, 17 október 2017 21:11

Zápal močového mechúra a močovej rúry

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Zápal močového mechúra a močovej rúry Foto: pixabay.com

Najhlavnejšou úlohou obličiek a močového mechúra je vylučovanie odpadov látkovej výmeny a škodlivín. Sú to orgány, ktoré zbavujú telo jedovatých látok, čo je pre organizmus životne dôležité. Ak je organizmus nezdravým spôsobom života nadmieru preťažovaný,  ak sa musí vysporiadať s nadmerným množstvom poživatín, ako je napríklad alkohol, alebo väčšie množstvo liekov, istého dňa môže nastať okamih, keď sa obličky preťažia a môže dôjsť k ochoreniu obličiek alebo močového mechúra. 

Zápal močového mechúra a močovej rúry

Je jedným z najčastejších ochorení močového ústrojenstva. Z anatomických dôvodov postihuje častejšie ženy ako mužov, pretože z pošvy baktérie ľahšie vniknú do močovej rúry a odtiaľ do mechúra. U mužove je močová rúra podstatne lepšie chránená ako u žien. Pri dlhodobých alebo ťažkých infekciách choroboplodné zárodky sa močovodom môžu preniesť vyššie, do obličiek, čo znamená, že môže dôjsť aj k ich ochoreniu. Zápal mechúra, rovnako ako zápal močovej rúry preto neradno podceňovať. Obe ochorenia si vyžadujú lekársku liečbu a treba ich aj dôsledne vyliečiť.

Zápal močového mechúra má zvyčajne rýchly začiatok, pre ktorý sú typické bolesti pri nutkaní na močenie, sťažené vyprázdňovanie a malé množstvo vylúčeného moču, niekedy s prímesou krvi.

Príznaky:
- mávate často nutkanie močiť, ale moč odchádza iba po kvapkách a bolestivo?

- často musíte močiť aj v noci?

- zvyknete mať bolesti v podbrušku, ktoré  vystreľujú do chrbta alebo špičky penisu

- močíte krv?

- môžete mať aj zakalený moč

Liečba

Pri ťažkostiach čo najskôr navštívte lekára - zrejme budete potrebovať antibiotiká. Bolesť a pálenie môže zmierniť teplý sedací kúpeľ. Pite aspoň 8 – 10 pohárov vody denne, aby sa moč dostatočne zriedil. Alkohol a káva dráždia sliznicu mechúra, preto sú nevhodné.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.