pondelok, 27 február 2017 20:10

Infekciu močových ciest nespôsobuje prechladnutie

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Infekciu močových ciest nespôsobuje prechladnutie Foto: freeimages.com

„Neseď na tej studenej zemi, budeš mať problémy s močovými cestami.“ Každá žena už niekedy v živote počula podobnú formulku tejto všeobecne uznávanej pravdy. A väčšinu z nás už táto nepríjemnosť, ktorá trápi naše najchúlostivejšie partie, sužovala. Infekcia močových ciest je druhým najrozšírenejším infekčným ochorením a jej výskyt je častým dôvodom, prečo si ženy vyčítajú zlú voľbu oblečenia. Je ale prechladnutie skutočne hlavnou príčinou infekcie močových ciest? Nie je.

Problémy s močovými cestami majú totiž bakteriálny pôvod. Aby sme predišli vzniku nepríjemných problémov, je treba eliminovať hrozbu premnoženia baktérií v močových cestách. Baktérie skrátka treba vyplaviť z tela preč.

Problémy s močovými cestami sú po fyzickej aj psychickej stránke veľmi zaťažujúce. Často sa začnú ozývať len v podobe drobných bolestí v podbrušku s následným pálením a bolesťou pri močení. Dôležité však je na tieto problémy ihneď reagovať, a to zvýšeným pitným režimom s pomocou podporných prípravkov, ktoré telu v boji s infekciou močových ciest pomáhajú, a v prípade potreby vyhľadať lekára,“ vysvetľuje MUDr. Marek Krolupper, primár urologického oddelenia Nemocnice Na Bulovce.

Dobrá verzus zlá baktéria
Infekcia močových ciest páli, reže, obmedzuje a dokáže pokaziť plány aj náladu. Mnohí by neverili, že za touto nepríjemnosťou stojí organizmus mnohonásobne menší ako milimeter – baktéria. Navyše baktéria, ktorá vie byť pre naše telo aj dobrým služobníkom, ak sa nachádza na správnom mieste. Volá sa Escherichia coli a hoci je neoddeliteľnou súčasťou našej črevnej mikroflóry, pričom prispieva k fungovaniu nášho organizmu, spôsobuje až 90 % problémov s močovými cestami. Problémy nastávajú v momente, keď sa dostane z konečníka do oblasti našich močových ciest.

„Močová trubica u žien je kratšia ako u mužov a vzdialenosť medzi ňou a konečníkom je ďaleko menšia. Aj z tohto dôvodu ženy trpia podobnými infekciami častejšie ako muži. Baktérie to totiž od močovej trubice nemajú ďaleko,“ doplňuje MUDr. Marek Krolupper.

Spláchnite problémy močových ciest
Ako treba postupovať, keď sa baktérie predsa len rozmnožia na nesprávnom mieste a do života vám vstúpia nepríjemné príznaky infekcie? V momente, keď začnete pociťovať častejšie nutkanie na močenie, pálenie pri močení, prípadne bolesť v podbrušku, je potrebné ihneď zasiahnuť. Močové cesty trápi baktéria, ktorá do nich nepatrí. V prípade pálčivých problémov lekárnici odporúčajú doplnok stravy Urinal Akut ako podporu starostlivosti o močové cesty. Liečivo obsahuje extrakt zo Zlatobyľy obyčajnej, vitamín D a vysoko kvalitný výťažok z kanadských brusníc. Táto starostlivo zvolená kombinácia prináša úľavu pri prejavoch ťažkostí s močovými cestami a dopraje im šetrnú starostlivosť. Veľmi zásadnou súčasťou starostlivosti je pitný režim. Nežiaduce baktérie, ktoré by sa mohli zachytiť v močových cestách, treba z tela doslova vyplaviť von a spláchnuť.

Aby sa problémy nevracali
Problémy s močovými cestami sa objavujú znenazdajky a rady sa vracajú. Vďaka pár drobným zmenám životného štýlu sa im však dá predchádzať. Dodržujte pitný režim, pokiaľ možno nezadržujte močenie a dbajte na dostatočnú hygienu intímnych partií. Ak sa nepríjemnosti predsa len dostavia, neprepadajte panike a komplikácie ihneď riešte.

Naposledy zmenené pondelok, 27 február 2017 20:18


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom