štvrtok, 18 september 2014 17:35

Inkontinencia sa netýka len starších ľudí

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Inkontinencia sa netýka len starších ľudí Foto: Freeimages.com

Všeobecné presvedčenie o tom, že len ľudia v staršom veku trpia inkontinenciou vyplýva z faktu, že táto porucha sa spája so starnutím organizmu. Inkontinencia je však sprievodným javom mnohých  ochorení, ktoré sa týkajú ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie.

Dokonca aj obyčajné prechladnutie môže spôsobiť príhody inkontinencie. Teda spájanie inkontinencie so starobou je len čiastočne správne.

Inkontinenciou trpia aj deti. Do určitého veku je úplne prirodzené, že dieťaťu chýba kontrola nad močovým mechúrom. Všeobecne sa prijíma názor, že schopnosť ovládať svoj močový mechúr by sa mala ustáliť vo veku 3–5 rokov. Dieťa väčšinou získava kontrolu nad fyziologickými činnosťami najprv v priebehu dňa. Postupne sa učí, ako má zadržať moč aj cez noc. Oneskorenie dozrievania mechanizmov zodpovedných za udržanie vedie k poruchám močenia.

Najčastejšie to je problém nočného pomočovania, no u niektorých detí sa prihodí únik moču aj počas dňa. Príčina pomočovania je prevažne v nevyvinutej nervovej sústave alebo v oslabenom svalstve.

Predovšetkým si treba uvedomiť,  že dieťa sa nepomočuje z vlastnej viny, teda nie je dobré u týchto detí vzbudzovať pocit viny – treba však vysvetliť dieťaťu, v čom spočíva problém a zabezpečiť mu podporu. Viac informácií o typoch a príčinách detskej inkontinencie nájdete tu.

Ak sa u dieťaťa vyskytuje pomočovanie, treba mu zabezpečiť správnu ochranu prostredníctvom používania savých prostriedkov – plienok pre väčšie deti Seni Kids (vyrábajú sa v dvoch veľkostiach, Junior pre deti s hmotnosťou 11–25 kg a Junior Extra pre 15–30 kg deti) alebo najmenších rozmerov plienok pre dospelých, napríklad Super Seni Plus Extra Small pre deti s obvodom pása od 40 do 60 cm. Veľmi dôležité je zabezpečiť dieťaťu psychickú pohodu – deti, ktoré sa pomočujú, sú často hanblivé, nevedia si poradiť so svojím ponížením a boja sa, ako zareaguje prostredie.

Inkontinencia sama o sebe choroba nie je, avšak je sprievodným javom rôznych ochorení. Napriek tomu ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uznala za sociálnu chorobu, teda v spoločnosti značne rozšírené a dlhodobé ochorenie, ktoré sťažuje každodennú existenciu postihnutých osôb. Ako proti každej chorobe, aj proti tejto sa dá úspešne bojovať rôznymi spôsobmi.

Viac informácií o inkontinencii nájdete na tu.

Naposledy zmenené utorok, 11 november 2014 17:44


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next