štvrtok, 25 september 2014 17:07

Ako pomáhajú Kegelove cviky pri inkontinencii?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Ako pomáhajú Kegelove cviky pri inkontinencii? Foto: dreamstime a Seni

Inkontinencia postihuje ľudí v ktoromkoľvek období života. Hlavným príznakom inkontinencie je samovoľný a nekontrolovateľný únik moču. Inkontinencia sa prejavuje ako následok rôznych ochorení a vyskytuje sa v rôznych formách, môže sa prejaviť ako ojedinelá príhoda alebo sa vyskytuje pravidelne. Ide o  chúlostivú tému, preto mnohí ľudia príznaky ukrývajú a neraz aj zanedbávajú.

Najlepšie však je ihneď po ich spozorovaní zájsť k lekárovi, ktorý určí správnu diagnózu a liečbu. Obdobie liečby Vám pomôžu preklenúť urologické zdravotnícke pomôcky (vložky plienky), ktoré sú bežne dostupné na trhu. Pri výbere vhodného výrobku podľa závažnosti vášho problému vám pomôže napríklad formulár, ktorý vyplníte na webovej stránke seni-sk.sk.

Tieto produkty však zdravotný stav sami osebe nezlepšia. Základom je starostlivosť o svoje telo. Určite sa oplatí  zvýšiť fyzický pohyb a jednoduchými cvičeniami spevniť svalstvo v okolí močového mechúra, teda oblasť panvového dna. Práve ochabnutie svalstva tejto časti tela je jednou z hlavných príčin inkontinencie. Odborníci odporúčajú praktizovať tzv. Kegelove cviky. Toto cvičenie pochádza z 20-tych rokov 19. storočia a pôvodne slúžilo na nápravu drobných anatomických odchýlok, ktoré u žien vznikali po pôrode. Autorom cvikov je gynekológ Arnold Kegel, ktorý ako prvý v európskej kultúre objavil význam aktivity svalov panvového dna. Následne vypracoval cvičenia svalov panvového dna, ktoré by mali vykonávať všetky ženy a muži bez ohľadu na vek. Ak  ste sa ešte s týmito cvikmi ešte nestretli, podrobný postup jednotlivých úkonov nájdete tu.

Praktizovaním spomínaných cvikov zvýšite šancu na to, že v budúcnosti sa neobjavia také zdravotné problémy ako inkontinencia či vyklenutia (prepadnutia) mechúra. Ženy si uľahčia pôrod a urýchlia návrat do formy po pôrode.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.