Krvné ochorenia

Jedným z najčastejších vyšetrení pri dlhodobých problémoch je rozbor krvi. Z krvi môže lekár zistiť či máte zápal, vysoký alebo nízky cukor, veľa alebo málo červených krviniek, ale i pľúcne chlamýdie či boreliózu. Najčastejším základným vyšetrením je krvný obraz, pri ktorom sa zisťujú hodnoty bielych a červených krviniek, zápalu (sedimentácia), krvných doštičiek. Ale viete, čo znamenajú jednotlivé skratky a či sú v poriadku? 

štvrtok, 14 apríl 2016 19:43

Hemofília - choroba zrážanlivosti krvi

Napísal(a)

Hemofília je choroba, pri ktorej chýba v krvi bielkovina, umožňujúca zrážanie krvi. Keďže ľuďom s ťažším typom tohto ochorenia hrozí riziko vykrvácania, rýchla prvá pomoc je pre nich základnou podmienkou prežitia. Choroba je nevyliečiteľná, no dnes už dobre liečiteľná. 

utorok, 08 apríl 2014 22:28

Je to vážne, ZAPAĽUJÚ sa nám lýtka!

Napísal(a)

Bolesť nôh, tŕpnutie, ťažké a opuchnuté nohy znamenajú, že máte chronické žilové ochorenie a chronický zápal žíl. Navonok nemusíte ešte pozorovať  žiadne príznaky a vaše nohy vyzerajú pekne, ale pod kožou, v žilách, už môže vznikať zápal a tým aj chronické žilové ochorenie.

štvrtok, 11 august 2011 20:58

Krv: funkcia, transfúzie, pupočníková krv

Napísal(a)

Krv je bezpochyby symbolom života, bez nej by totiž ľudský organizmus nefungoval. Túto skutočnosť ovláda takmer každý z nás, avšak čo viac viete o tejto blahodarnej tekutine?

pondelok, 04 júl 2011 18:22

Hemofília, porucha zrážanlivosti krvi

Napísal(a)

Hemofília je nevyliečiteľné dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Podľa odhadov trpí týmto ochorením na svete asi 400 000 ľudí, v Českej republike sa hovorí o cca 800 pacientoch, na Slovensku žije 550 pacientov s hemofíliou A a B.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next