utorok, 22 október 2013 21:43

Päť zásad, ako prechádzať skolióze chrbtice u detí

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
sxc.hu sxc.hu

 

Preťažené školské tašky, ktoré deti držia neustále v jednej ruke. Nedostatok pohybu. Neustále hrbenie sa v školských laviciach, pred televízorom, a za počítačom. To všetko sú príčiny, prečo až 80 percent skolióz, čiže vybočenia chrbtice, vzniká vo veku 10 až 18 rokov.

Skolióza, čiže chybné držanie chrbtice, spôsobujúce vykrivenie chrbtice do strán a rotáciu stavcov, predstavuje jedno z najrozšírenejších ochorení chrbtice.

Ak sa skolióza včas nepodchytí, môže dôjsť k nevratnému poškodeniu chrbtice, ktoré sa už nebude dať napraviť. Postupne nastáva aj deformácia vnútorných orgánov. Rebrá sa posúvajú, hrudník začne meniť svoj tvar a orgány sa v stiesnených miestach zmenšujú a naopak v iných miestach chorobne rastú. Problémom je, že skolióza zväčša nebolí, takže býva často podceňovaná! Je zaujímavé, že ňou trpia viac ženy ako muži.

Z hľadiska tvaru zakrivenia rozoznávame dva základné typy skoliózy: chrbtica pripomína písmeno C – tzv. veľkooblúková skolióza (najčastejšie), alebo chrbtica pripomína tvar písmena S - tzv. Kompenzovaná skolióza.

Zásada prvá: Všímajte si svoje deti
Aby bola liečba skoliózy úspešná, je potrebné zmeny na chrbtici čím skôr podchytiť. Ak máte deti vo veku 10 až 18 rokov, všímajte si ich pozorne deti pri kúpaní, športovaní či písaní domácich úloh. V prípade, ak pozorujete jednu lopatku vyčnievajúcu nad druhou, jedno rameno vyššie ako druhé, vykrivenie v driekovej časti alebo sa dieťa sťažuje na únavu po dlhom sedení či státí, môže ísť o príznaky začínajúcej skoliózy. V tomto prípade sa poraďte so svojim detským lekárom.

Zásada druhá: nepreťažujte deti jednostranne
Skolióza môže vzniknúť z jednostranného preťažovania chrbtice. Naučte deti, aby nosili tašky najlepšie na chrbte. Ak to odmietajú, nech si pri nosení striedajú ruky – chvíľu v pravej, chvíľu v ľavej ruke. Optimálna nosnosť plnej aktovky je 2,5 až 3 kg. Celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent váhy dieťaťa. Šírka nosného remeňa nesmie byť menšia ako 4 cm, inak deti bude tlačiť. Ak športujú jednostranne zameraný šport (tenis, golf a pod.), dbajte, aby pravidelne posilňovali aj druhú stranu tela.

Zásada tretia: dbajte na správne sedenie
Dieťa trávi v lavici alebo za počítačom veľa času, preto by ste ho mali naučiť správne sedieť. Správne sedenie by sa dalo zhrnúť do jedného pravidla: samé pravé uhly. Chodidlá by mali dočiahnuť na zem, medzi lýtkami a stehnami by mal byť pravý uhol, taktiež medzi stehnami a chrbtom.
Pravý uhol by mal byť aj medzi predlaktím a ramenami a dlane by mali byť v rovnakej úrovni ako klávesnica. Pomáha tiež striedať sedenie na stabilnej stoličke so sedením na fitlopte.

Zásada štvrtá: Liečbu neodkladajte
Ak zistíte, že vaše dieťa má skoliózu, liečbu neodkladajte. Liečba závisí od stupňa zakrivenia, typu skoliózy a veku. V ľahších prípadoch sa dá vytvoriť silný svalový korzet pravidelným cvičením chrbtového, dýchacieho a brušného svalstva (veľmi osožné je plávanie). V ťažších prípadoch nastupuje trakčný korzet, ktorý musí dieťa nosiť niekoľko mesiacov až rokov. Zakrivenie chrbtice menšie ako 20° nevyžaduje liečbu, naopak, chirurgická liečba je odporúčaná pri skolióze, ktorej zakrivenie presahuje viac ako 40° z hľadiska korekcie zakrivenia a stabilizácie chrbtice.

Zásada piata: Pošlite chrbticu do školy
Podľa knihy: „Rehabilitácie alebo Ako pošleme chrbticu do školy“ by sme mali po celý život dodržiavať tieto zásady, ak chceme mať zdravý chrbát: Ležte čo najmenej - Už Mohamed tvrdil, že je lepšie modliť sa ako spať.

Správne sú tieto zásady:

- Keď už ležíš, tak na tvrdej posteli s malým tvrdším vankúšom.
- Seď bez pohybu čo najmenej. Keď už sedíš, tak pritom dodržuj všetky pravidlá vyváženého sedu so zabezpečenou chrbticou.
- Stoj bez pohybu čo najmenej. Keď už stojíš, snaž sa za každých okolností udržať vyvážený stoj a zabezpečenú chrbticu.
- Hýb sa čo najviac. Keď sa už hýbeš, daj prednosť vyváženým pohybom so zabezpečenou chrbticou v každom bode pohybu.
- Necvič veľa. Stačí 10 minút, ale každý deň. Inak ťa to omrzí a prestaneš cvičiť úplne – a to by bola chyba.
- Nedvíhaj veci v predklone. Keď už dvíhaš, zabezpeč si chrbticu a môže sa z teba stať aj „majster sveta“.
- Nepracuj v predklone. Keď už fyzicky pracuješ, vytvor si vyhovujúce podmienky a zabezpeč chrbticu - práca sa stane potešením.
- Zabávaj sa a pracuj čo najviac. Keď budeš robiť všetky činnosti s „neohnutou chrbticou“ budeš mať z toho nielen úžitok ale aj potešenie.
- Jedz čo najviac počas dňa. Keď už ješ, nech sú to malé dávky počas dňa. Nie večer. Neprejedaj sa.
- Neboj sa vystavovať svoje telo chladu. Keď tak urobíš, nech je to dávkované s potrebnou postupnosťou, potom sa nestane, že zlyháte pri prvom ofúknutí vetrom.

 

Naposledy zmenené streda, 23 október 2013 08:22


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.