nedeľa, 04 august 2013 11:33

Osteoporóza (rednutie kostí): tichá epidémia

Napísal(a) Dana Kamenická
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Osteoporózou trpia viac ženy než muži Osteoporózou trpia viac ženy než muži sxc.hu

V počiatočných štádiách ochorenia osteoporóza, čiže rednutie kostí, nebolí. Do nášho života sa vkráda pomaly a nepozorovane. Podľa odhadov na Slovensku trpí osteoporózou asi 400 tisíc ľudí. Kým jedni o svojom ochorení nevedia, druhí zanedbávajú liečbu a neužívajú predpísané lieky.

 

Pritom čísla hovoria jasnou rečou. Každých tridsať sekúnd v Európskej únii dochádza k zlomeninám v dôsledku osteoporózy. Osteoporóza postihuje takmer 40 % populácie nad 50 rokov často bez toho, aby ľudia čo i len tušili, že ju majú. Najviac postihuje ženy vo veku nad 50 rokov. Na Slovensku je to asi 190 560 žien. Neobchádza však ani mužov, v dôsledku rednutia kostí každý piaty muž vo veku nad 50 rokov utrpí zlomeninu.

Čo je osteoporóza?

Je to metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zníženým obsahom kostnej hmoty a porušením mikroarchitektúry kostí. Tie strácajú svoju hustotu a pevnosť. Pod mikroskopom kosť pripomína štruktúru medového plástu. V prípade osteoporózy sú otvory a medzery v ,,medovom pláste” oveľa väčšie než u zdravej kosti. Čím je kosť redšia, tým skôr a ľahšie sa zlomí. Tento proces nie je bolestivý a často až zlomenina býva prvým príznakom ochorenia. Najčastejšími zlomeninami sú zlomeniny zápästia, stavcov a stehnovej kosti. Ako prvé si pacienti zväčša zlomia zápästie alebo predlaktie v dôsledku pádu, ktorý sa snažia stlmiť. Zlomenina stavca vzniká v dôsledku zdvíhania ťažkého bremena. Za najzávažnejšie sa považujú zlomeniny stehnovej kosti, na následky ktorých až jedna tretina pacientov do jedného roka zomiera.

Starajte sa o svoje kosti

Kosť je živé metabolicky aktívne tkanivo v neustálej prestavbe. Je to stály proces prebiehajúci po celý život, stará kosť sa odbúra a nová vzniká. Kosť je spojivové tkanivo zložené z bielkovín a minerálov. Podobne ako ostatné orgány, aj kosti potrebujú na správne vykonávanie svojej funkcie prísun dostatočného množstva výživných látok. Najhustejšie kosti máme okolo 30. až 35. roku života. Po tomto období už naše telo nedokáže tak rýchlo vyrábať nové tkanivo ako stráca staré a dochádza k strate kostnej hmoty. O kosti sa treba starať už od mladosti, ale ako sa hovorí, začať nikdy nie je neskoro.

Recept na udržanie si zdravých kostí je jednoduchý: 

- pestrá strava s dostatkom vápnika a vitamínu D

- cvičenie – rýchla chôdza alebo tanec

- nefajčite a obmedzte pitie alkoholických nápojov

Obzvlášť dôležité je zloženie stravy s dostatkom vápnika a vitamínu D. Práve ten podporuje vstrebávanie vápnika a zároveň je dôležitou látkou v procese tvorby nových kostí. Hlavným zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, pričom sa slnku stačí vystavovať 30 minút denne. Vysoký obsah vitamínu D je v rybách, pečeni a vaječnom žĺtku.

Ďalšími dôležitými zložkami stravy sú vitamín K - pri tvorbe bielkovín v kostiach, horčík - podieľa sa na tvorbe nových kostí, zinok - reguluje tvorbu kostnej hmoty a bielkoviny.

Prevencia je lacnejšia

Ženy od veku 55 a muži od veku 70 rokov by mali začať chodiť na preventívne vyšetrenie osteoporózy. V prípade, že trpíte nasledovnými ochoreniami, mali by ste absolvovať preventívne vyšetrenia na prítomnosť osteoporózy už v nižšom veku:

- Alergia a astma

– užívanie kortikosteroidov po dobu viac ako pol roka

- Diabetes typu I

- Gastrointestinálne ochorenia

- Reumatidná artritída

- Poruchy krvotvorby

- Hypogonálne ochorenia

- Endokrinologické poruchy

Zistili vám osteoporózu?

Pravdepodobne vám lekár okrem odporúčania pohybových aktivít a zmeny životosprávy predpíše aj medikamentóznu liečbu. Lieky možno rozdeliť do dvoch skupín, jednu tvoria lieky spomaľujúce úbytok kostí a druhú lieky urýchľujúce tvorbu kostnej hmoty. Liečba je dlhodobá a je preto dobre, keď sa pacientovi nájde taká forma aj interval, aké mu najlepšie vyhovujú z hľadiska jeho životného štýlu aj štádia ochorenia. Doposiaľ bola pacinetom k dispozícii liečba na dennej, týždennej, mesačnej alebo štvrťročnej báze vo forme tabletiek alebo infúzie. Viac ako pätina pacientok vysadí liečbu po pol roku jej užívania a do jedného roka ju vysadí väčšina pacientok, ktoré ju užívajú na dennej a týždennej báze. Riešením pre tieto pacientky môže byť nová forma liečby, ktorá sa užíva len raz ročne formou infúzie.

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.