Osteoporóza, rednutie kostí, sa týka najmä žien

Približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov majú riziko osteoporotickej zlomeniny. V Európskej únii si každých 30 sekúnd niekto zlomí kosť následkom osteoporózy. Ročne sa v dôsledku tejto choroby zlomí len v Európe 3,7 milióna kostí.

Zlomeniny sú trikrát častejšie ako infarkt. To sú čísla, ktoré hovoria o tom, že osteoporózu netreba podceňovať a že jej treba venovať zvýšenú pozornosť. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa zvýši v priebehu najbližších desaťročí dvoj- až trojnásobne.

Čo je to osteoporóza
Osteoporóza, ľudovo nazývaná aj „riedke kosti“ je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a poškodeniu kostného tkaniva. Kosť je živé tkanivo, ktoré denne počas celého života podlieha neustálym zmenám vo forme novotvorby a odbúravania. Tieto zmeny bývajú v dospelosti v rovnováhe. Vo vyššom veku však môže dôjsť k narušeniu kosti, kosť akoby "vysychá", čo vedie k osteoporóze. Oslabená kosť má zvýšenú krehkosť a vyššiu náchylnosť k zlomeninám.

Prejavy osteoporózy
Osteoporóza sa u väčšiny pacientov vyskytuje bez symptómov, preto je označovaná aj ako „tichý zlodej kostí“. Odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijak neprejavuje. Mnoho ľudí netuší, že má osteoporózu, kým neutrpí zlomeninu. Tá je pritom najzávažnejším príznakom osteoporózy, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutého. Človek v dôsledku ochorenia trpí akútnou či chronickou bolesťou, problémami s dýchaním, depresiou a je odkázaný na dlhodobú opatrovateľskú starostlivosť. Osteoporóza môže spôsobiť chirurgické komplikácie a v niektorých prípadoch vedie až k smrti.

Rizikové faktory
Medzi rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí predovšetkým vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť, ochorenia ako reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenia prištítnych žliaz, či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov  u mužov.
Pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a v neposlednom rade nedostatok pohybu.Obmedzte pitie alkoholu a kávy, ktoré odburávajú z tela vápnik.

Liečba
Osteoporóza sa stanovuje bezbolestným vyšetrením, tzv. denzinometrom. Vyšetrenie je rýchle a vôbec nebolí. Ak lekár potvrdí, že toto ochorenie máte, budete musieť pravidelne užívať lieky, aj keď sa budete cítiť zdravý a nič vás nebude bolieť. Dnes sú rôzne možnosti liečby - lieky niekedy stačí brať raz týždenne, alebo raz mesačne, dokonca i raz ročne. Musíte však dodržiavať aj tri dôležité opatrenia:

1. dostatok pohybu: nemá ísť o žiadny náročný pohyb, 30 minút denne chôdze úplne stačí - avšak pravidelne! Pohybom si budujete pevnejšie svaly, kosti i kostru svalstva

2. Dostatok kalcia, t.j. vápnika: veľmi pomáhajú najmä mliečne výrobky

3. Vitamín D: Slniečka a vitamínu D nikdy nie je dosť. Lekári doporučujú stráviť na slnku denne aspoň 10 minút. Ak toľko času na slnku netrávite, je potrebné siahnuť po vitamíne D. Lekári doporučujú vyššie dávky, ako sa predpisovali kedysi.

Prevencia
Aby sa predišlo zlomeninám a závažným komplikáciám z nich vyplývajúcich, je nevyhnutný včasný záchyt ochorenia a liečba. V súčasnosti je na Slovensku dostupná pomerne jednoduchá diagnostika osteoporózy a pre pacientov je k dispozícii najmodernejšia liečba. 

Viac informácií nájdete na stránkach:
www.milujsvojekosti.sk
www.osteoporoza.sk
Vyskúšať tiež môžete bleskový dotazník osteoporózy

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.