pondelok, 21 november 2016 20:22

Mnohopočetný myelóm

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Mnohopočetný myelóm patrí k nevyliečiteľným, no dobre liečiteľným nádorovým ochoreniam – základom úspechu liečby je však včasná diagnostika. Úspech totiž stojí na správnej diagnostike. Mnohopočetný myelóm je typ nádorového ochorenia vznikajúci z plazmatických buniek, ktoré sa bežne vyskytujú v kostnej dreni. Rakovinové plazmatické bunky (myelómové bunky) sa hromadia v kostnej dreni a produkujú nadbytok jedného typu protilátky (paraproteín). 

V dôsledku toho vznikajú u pacienta rôzne ťažkosti. Diagnostika mnohopočetného myelómu je komplikovaná najmä preto, že v ranných štádiách bývajú jej príznaky často prehliadané. „Bolesti chrbtice či chudokrvnosť sú príznaky mnohých ochorení. Stále sa často stáva, že pacient s mnohopočetným myelómom býva v starostlivosti ortopéda či neurológa, keďže nemá správne stanovenú diagnózu,“ vysvetľuje hemato-onkologičkaMUDr. Zdenka Štefániková, predsedníčka predsedníctva SMyS.

Pomôcť môžu najmä preventívne prehliadky
Na Slovensku podľa štatistík pribudne ročne medzi 200 až 300 nových pacientov, odborníci sa však domnievajú, že veľká časť pacientov s ochorením v skorších štádiách ani nevie, že ho má. „Práve preto sa Slovenská myelómová spoločnosť (SMyS) rozhodla spraviť niečo pre osvetu: Deň mnohopočetného myelómu pre nás predstavuje záväzok, že každý rok v druhej polovici novembra upriamime pozornosť odbornej a laickej verejnosti na toto ochorenie a preventívne prehliadky, ktoré môžu pomôcť jeho skorému odhaleniu,“ hovorí Štefániková.  „Toto často prehliadané ochorenie si zaslúži oveľa viac pozornosti – čím viac pacientov sa nám podarí zachytiť ešte pred tým, ako sa myelóm „vrhne“ na iné orgány, tým lepšie sú výsledky liečby a dlhší a kvalitnejší život pacientov čaká,“ konštatuje lekárka. 

Okrem rakoviny treba liečiť aj bolesť
Keďže jedným z hlavných príznakov ochorenia je bolesť chrbtice, správna diagnostika často leží na pleciach ortopéda. „Je veľmi podstatné, aby odborný lekár vedel, kedy zbystriť pozornosť aj pri zdanlivo bežných príznakoch. Pri mnohopočetnom myelóme situáciu často sťažuje aj vyšší vek pacientov, ktorý môže pomýliť aj skúsených ortopédov,“ konštatuje doktor Andrey Švec, prednosta I. ortopedicko-traumatologickej kliniky LF UK, SZU a UNB. Dodáva, že pri liečbe by sa mali špecialisti zamerať aj na liečbu príznakov a bolesti. „Bolesti chrbtice, ktoré zažívajú pacienti s mnohopočetným myelómom, bývajú naozaj veľké, keďže myelóm môže spôsobiť napríklad aj rozpad stavca. Našou úlohou je preto ostro sledovať a liečiť nielen nádorové ochorenie, ale aj ostatné symptómy tohto ochorenia,“ hovorí odborník.

Nejasné príznaky dokáže potvrdiť CRAB
Základom liečby je správna diagnostika, dôležitá je však aj správna komunikácia a psychologický prístup k pacientovi. „Okrem liečby je našou úlohou aj dodať pacientovi nádej; mnohopočetný myelóm sa síce považuje za nevyliečiteľný, stále však prichádzajú nové lieky, ktoré môžu pacientom výrazne predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu,“ vysvetľuje doktorka. Dodáva, že u malej časti pacientov sa dokonca za špecifických podmienok dá hovoriť o možnosti vyliečenia.
Okrem už spomínaných bolestí chrbtice či chudokrvnosti patria k častým príznakom aj prejavy porúch funkcie obličiek, nechutenstvo či únava, porucha imunity. Prvým krokom pri diagnostike je podrobný laboratórny rozbor krvi a moču. V prípade, že sa pacient sťažuje na bolesti kostí, mal by absolvovať röntgen a magnetickú rezonanciu. „Najspoľahlivejším diagnostickým nástrojom je v súčasnosti vyšetrenie so skratkou CRAB. Skúma hladinu kalcia, poškodenie obličiek, chudokrvnosť a postihnutie kostí,“ vysvetľuje Štefániková.

Liečba šitá na mieru
U mladších pacientov (do 65 rokov) je prvým liečebným postupom pri mnohopočetnom myelóme transplantácia kostnej drene, pri ktorej je pacient darcom sám sebe. „Pacienti, ktorí nie sú vhodní na transplantáciu, sú najčastejšie liečení režimom na báze cytostatík, imunomodulačných preparátov, kortikoidov alebo biologickej liečby. Okrem liečby samotného myelómu má svoju úlohu podávanie bifosfonátov, vhodne zvolená analgetická liečba, anémia sa koriguje transfúziami alebo erytropoetínmi, pri infekcii sa podávajú antibiotiká,“ vysvetľuje Štefániková.

Liečba nádorových ochorení patrí medzi najpokrokovejšie a každý rok sa množstvo vedcov a výskumov orientuje na hľadanie nových spôsobov liečenia rakoviny. „V súčasnosti však platí, že najlepším predpokladom na liečbu ochorenia je skorá diagnostika a my veríme, že aj vďaka Dňu mnohopočetného myelómu, ktorým bol vyhlásený 23. november, sa nám podarí zachytiť viac ochorení v skorších štádiách ochorenia a s lepšími vyhliadkami na liečbu,“ dodáva.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next