×

Výstrahy

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 326

Počuli ste už o mnohopočetnom myelóme?

Ide o veľmi zriedkavý druh rakoviny kostnej drene, ktorý vyvoláva medzi lekármi, nielen na Slovensku, ale i v celej Európe, nemalý rozruch. Odborníci z onkohematologických ambulancií varujú: ak o ňom nebudeme lekárov prvého kontaktu a verejnosť dostatočne informovať, choroba sa môže naďalej prehliadať a prípadná pomoc bude prichádzať neskoro.

Čo je to MM?

Mnohopočetný myelóm je zriedkavý, predstavuje zhruba 1% všetkých rakovín. Avšak toto číslo mu nedáva dôvod na to, aby sa mu venovala menšia pozornosť. Podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti v súčasnosti týmto ochorením trpí 84 000 ľudí v Európe, pričom až 600 prípadov ochorenia pochádza zo Slovenska. Odborníci sa domnievajú, že toto číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie a zdôrazňujú, že za jeho neskorým odhalením je práve nedostatočná informovanosť o jeho existencii a možných príznakoch. Aj preto bol spustený program, ktorý má zabezpečiť väčšiu informovanosť nie len lekárov prvého kontaktu, ale i širokej verejnosti. 

 Ako sa prejavuje?

Na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, mnohopočetný myelóm nemá formu hrčky alebo nádoru. Namiesto toho sa myelómové bunky vytvárajú a šíria práve v rámci kostnej drene a čo je zaujímavé, ochorenie postihuje prevažne staršie generácie. Medzi najčastejšie symptómy a vedľajšie účinky mnohopočetného myelómu patria bolesť kostí, zlomeniny kostí, únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, zápaly, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi. Tohto ochorenia sa nemožno úplne zbaviť. Dobrou správou však je, že dobre reaguje na liečbu a pacienti sa môžu aj s takýmto vážnym ochorením dožívať ešte ďalších dvadsať až dvadsaťpäť rokov. 

Ako sa problém rieši?

V súčasnosti sa tento celoeurópsky zdravotnícky problém dostal do popredia a prijímajú sa potrebné riešenia. Slovenská myelómová spoločnosť a teda i množstvo slovenských odborníkov a lekárov koná po celom Slovensku aj pre obvodných lekárov raz do mesiaca prednášky, kde sa dozvedia všetky potrebné informácie, s ktorými pacient môže prísť a ktoré môžu pomôcť k včasnému odhaleniu mnohopočetného myelómu. 

 Pomáhajú všetci – lekári, ale i samotní pacienti a ich rodinní príslušníci. Aby upozornili na problémy, s ktorými sa dennodenne stretávajú, zabehli v tmavomodrých dresoch symbolické kilometre na košickom Medzinárodnom maratóne mieru. Udalosť sledovali viaceré médiá zo Slovenska i zahraničia. 

Užitočné info:

• Mnohopočetný myelóm je zriedkavý druh rakoviny kostnej drene prameniaci z plazmatických buniek v kostnej dreni.

• Nie je vyliečiteľný. Cieľom liečby je zabrániť rozvoju choroby, navodiť remisiu a zlepšiť kvalitu života.

• Obvykle ním trpia ľudia starší ako 60 rokov a postihuje viac mužov ako ženy.

• Najčastejšími symptómami a vedľajšími účinkami sú bolesť kostí, zlomeniny kostí, únava, opakované alebo pretrvávajúce infekcie, poškodenie obličiek a hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi.

Viac informácií o tomto ochorení sa môžete dočítať na www.myelom.sk

Naposledy zmenené nedeľa, 02 november 2014 21:31

Zdieľajte článok

Označené v

Autor
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.