utorok, 22 október 2013 21:57

Predchádzajte nachladnutiu a chrípke vitamínom C

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Foto: sxc.hu Foto: sxc.hu

 

Prechod z tepla do zimy, vietor, ktorý sa zakráda pod oblečenie, zmena ročného obdobia - to všetko vie s našim organizmom narobiť poriadnu neplechu. Pre posilnenie imunitného systému je preto dôležité udržiavať v ľudskom tele stálu zásobu vitamínu C.

Tento vitamín totiž napomáha posilňovať imunitný systém a tým znižovať možnosť prechladnutia takmer o polovicu.
Na čo je dobrý vitamín C?
Vitamín C je pre ľudský organizmus nevyhnutný. Je však veľmi citlivý na svetlo, teplo a kyslík. Preto sa v našej strave často stráca počas skladovania a spracovania. „Telo však potrebuje dostatočné množstvo vitamínu každý deň. Vitamín C pôsobí tiež ako antioxidant, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje riziko nádorového bujnenia,“ zdôrazňuje MUDr. Igo Kajaba, gastroenterológ a klinický nutricionista.

Vitamín C tiež stimuluje náš imunitný systém pri vírusových a bakteriálnych infekciách. Zvyšuje tvorbu kolagénu v koži až osemkrát a tým podporuje proces hojenia rán po operáciách a popáleninách. Vitamín C tak potrebujeme pri zvýšenej fyzickej záťaži. V stresových situáciách hrá dôležitú úlohu pri tvorbe protistresových hormónov a zvyšuje schopnosť koncentrácie. Pomáha chrániť pred vypuknutím astmy a bronchitídy. Vitamín C znižuje taktiež riziko očných zákalov. Pomáha predchádzať tiež niektorým typom zhubných nádorov. Celkovo zlepšuje regeneráciu a obranyschopnosť organizmu.

Keď ho máte málo
C.jpgMierny nedostatok vitamínu C sa prejavuje spomaleným rastom, kazením zubov, narušením stavby kostí, deformitami kĺbov, zníženou odolnosťou proti infekciám, únavou, žalúdočnými problémami, lámavými kapilárami a zníženou tvorbou mlieka u dojčiacich žien.
Dostatočnou prevenciou a neustálym doplňaním vitamínu C sa týmto problémom môžeme elegantne vyhnúť.

Ak hľadáte prírodné riešenie, môžete siahnuť po prirodzených zdrojoch tohto zázraku: Vitamín C sa vyskytuje v ovocí, zelenine a citrusových plodoch, ale jeho najlepším prírodným zdrojom sú šípky. Nie každý však denne zje dostatok citrusov či zeleniny, aby mal hladinu vitamínu C dostatočne pokrytú.
„Problémom“ tiež môže byť, že vitamín C (kyselina askorbová) patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode, preto sa už niekoľko hodín po požití - v prípade zvýšenej fyzickej námahy a tréningu ešte skôr - z ľudského organizmu vylučuje. Preto je niekedy lepšie siahnuť po vitamínoch z lekárne.

Vitamíny z lekárne
Dnes už totiž existujú prípravky, ktoré sa vstrebávajú plynule, čo znamená, že vitamín C je v organizme stále prítomný a svoj blahodarný účinok uplatňuje priebežne.
Lekári odporúčajú napríklad výživový doplnok Cetebe Vitamín C. „Každá kapsula vitamínu Cetebe obsahuje miniatúrne perličky vitamínovej zložky, ktoré sú obalené rôzne hrubou vrstvou želatíny rastlinného pôvodu,“ vysvetľuje Jana Kalašová, Brand Manager Cetebe. Žalúdočné šťavy obal postupne rozpúšťajú a tým je zaručené rovnomerné uvoľňovanie vitamínu C počas 8 až 12 hodín. Jedna kapsula denne tak udržiava optimálnu hladinu vitamínu v krvi a tkanivách. Pomalé uvoľňovanie Cetebe Vitamínu C navyše zaisťuje jeho lepšiu využiteľnosť pri porovnaní s bežnou tabletkou vitamínu C.

Najmenší, ale škodiaci
„Vitamín C je životne dôležitý pre zdravie buniek a celkovú odolnosť organizmu. Je pomocníkom, ktorý nás môže ušetriť pred nachladnutím a chrípkou,“ hovorí doktor Kajaba.
Útočiace vírusy a baktérie sú síce najmenšími mikroskopickými organizmami na svete, spôsobujú však obrovské škody na našom zdraví. Ak sa ocitnú pre ne vo vhodnom prostredí, môžu mať za 24 hodín až 16 miliónov potomkov. Baktérie produkujú jedy, ktoré sa imunitný systém snaží prekonať. Vírusová infekcia ho však môže oslabiť natoľko, že už nemôže súčasne bojovať s ostatnými infekciami. „Preto by mala byť našim cieľom prevencia, vrátane postupného vstrebávania vitamínu C podávaného do nášho tráviaceho traktu plynulo po celý deň. Udržíme si tak svoj imunitný systém v pohotovosti a v dobrej kondícii,“ konštatuje MUDr. Igo Kajaba.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 21:52


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom