Pomaly prichádza čas na očkovanie proti chrípke

Chrípka sa objavuje najčastejšie koncom jesene, v zime a na jar. Ide o vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie. Po vniknutí vírusu do organizmu nastupujú po 2 až 3 dňoch bolesti hlavy, svalov, kĺbov, zimnica, malátnosť, vysoká horúčka, ktoré sú často tak intenzívne, že chorého pripútajú na lôžko.


Neskôr nastupujú ďalšie príznaky - plný nos, bolesti hrdla, kašeľ. Chrípka je síce vnímaná ako bežné ochorenie, no v skutočnosti sa môže značne skomplikovať. Chorému pacientovi hrozí zápal pľúc, priedušiek, stredného ucha. Ochorenie môže končiť smrteľne u oslabených osôb s chronickými ochoreniami srdca, ciev, pľúc, obličiek, pečene a imunitného systému. Preto je veľmi dôležité dať sa včas zaočkovať.

Kedy sa dať očkovať
Očkovacia sezóna je od septembra do decembra. Nie je však vylúčená ani aplikácia v januári či februári, pretože chrípkové nákazy sa vyskytujú až do marca. Účinok očkovacej látky nastupuje zvyčajne o 2 týždne, pričom trvá od 8 do 12 mesiacov. Vakcína je však účinná iba proti tým druhom vírusu, ktoré sa nachádzajú vo vakcíne.

Podľa štatistík je chorobnosť na chrípkové ochorenia vysoká najmä u detí od šesť do šestnásť rokov. Potom nastáva zlom a chorobnosť sa postupne znižuje. Poistencov zaočkuje všeobecný lekár pre deti a dorast, resp. všeobecný lekár pre dospelých. V súčasnosti stúpa trend dať sa preventívne zaočkovať proti chrípke a tým v posledných rokoch výrazne klesá aj počet ľudí s chora.jpgchrípkovým ochorením.

Očkovanie nie je povinné. O tom, či sa dať alebo nedať zaočkovať proti chrípke, rozhoduje každý sám za seba, v prípade detí rozhodujú rodičia. Epidemilógovia pripomínajú, že váhať by určite nemali ľudia starší ako 60 rokov a tí, ktorí trpia niektorými chronickými ochoreniami. Skrátka ľudia, ktorých imunitný systém už nemá dosť vlastných síl odolávať infekciám a ich možným komplikáciám.
Ľudia, ktorí nebývajú náchylní na chrípku, ani ňou v posledných rokoch netrpeli, sa očkovať nemusia.

Podľa zákona je očkovanie proti chrípke bezplatné pre tieto skupiny poistencov:
- deti vo veku do 6 mesiacov do 12 rokov
- osoby 59-ročné a staršie
- osoby umiestnené v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách a ústavoch sociálnej starostlivosti
- dispenzarizované deti od 6 mesiacov veku
- dospelí (bez ohľadu na vek) so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami, zdravotnícky zamestnanci, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom alebo ohniskom nákazy, na základe rozhodnutia príslušného orgánu na ochranu zdravia o zvýšenom zdravotnom dozore a u rizikových osôb v miestach rizika nákazy vtáčej chrípky.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 21 september 2014 13:55

Zdieľajte článok

Označené v

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: