utorok, 22 október 2013 21:47

Rakovina krčka maternice, mýty a pravdy

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
foto: dreamstime.com foto: dreamstime.com

Na Slovensko prichádza v krátkom čase druhá vakcína proti rakovine krčka maternice. Nová, od spoločnosti GSK, má inovatívny systém pomocných látok, a je určená pre ženy a dievčatá vo veku od 10 do 25 rokov, na prevenciu predrakovinových lézií krčka maternice a rakoviny krčka maternice spôsobených ľudským papilómavírusom (HPV).

Viete všetko, čo o rakovine krčka maternice máte vedieť?

Nová vakcína je viazaná na lekársky predpis od gynekológa alebo detského lekára. Najvhodnejším vekom na očkovanie je spomínanýc 10 až 25 rokov, teda najlepšie vek, kým ešte dievča nemalo pohlavný styk a nedostalo sa do styku s papilomavírusom (HPV). Očkovanie pozostáva z troch dávok podľa očkovacej schémy 0 – 1 – 6, čo znamená mesiac a šesť mesiacov po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny. Údaje zo štúdií účinnosti u 19 tisícoch žien preukázali 100-percentnú ochranu proti predrakovinovým léziám spôsobeným ľudským papilomavírusom typu 16 a 18. Tieto vírusové typy sú zodpovedné za 70 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice vo svete.

MÝTY A PRAVDY O RAKOVINE KRČKA MATERNICE

Mýtus: Rakovina krčka maternice je dedičné ochorenie

Pravda: Rakovinu krčka spôsobuje bežný vírus, tzv. ľudský papilomavíris alebo HPV. Ide o veľmi rozšírený vírus, ktorý sa ľahko prenáša pohlavným stykom alebo pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Počas svojho života sa týmto vírusom infikuje až 80% sexuálne aktívnych žien, pričom väčšina už v prvom roku po začiatku pohlavného života. Každá sexuálne aktívna žena je preto ohrozená infekciou HPV, ktorý môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice – nezávisle od jej rodinnej anamnézy.

Mýtus: Rakovina krčka maternice je zriedkavé ochorenie

Pravda: Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením žien vo svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý rok vo svete zomrie až 270 tisíc žien na rakovinu krčka maternice, pričom každoročne pribúda asi 500 tisíc nových prípadov ochorenia. V Európe je každoročne diagnostikovaných 60 tisíc nových prípadov rakoviny krčka maternice, ktorým podľahne ročne asi 30 tisíc žien. Na Slovensku každoročne pribudne asi 55O nových prípadov rakoviny krčka maternice, pričom asi 200 žien jej ochoreniu podľahne.

Mýtus: Rakovina krčka maternice je ochorenie starších žien

Pravda: Rakovina krčka maternice nie je ochorením starších žien. Je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny a treťou najčastejšou príčinou úmrtí žien vo veku do 45 rokov. Ochorenie pritom môže postihnúť už ženy v dospievajúcom veku, hoci obyčajne postihuje ženy nad 35 rokov. Predčasná smrť v dôsledku rakoviny krčka maternice často postihuje ženy v najproduktívnejšom veku, napr. keď vychovávajú deti, budujú si kariéru alebo aktívne pomáhajú spoločnosti.

Mýtus: Preventívne prehliadky sú dostatočnou prevenciou rakoviny krčka maternice

Pravda: Preventívne cytologické vyšetrenie umožňuje včasnú diagnostiku predrakovinových zmien na krčku maternice, vďaka čomu je možné začať včas liečbu a zlepšiť tak šancu na uzdravenie pacientky po liečbe. Samo o sebe však preventívne vyšetrenie nedokáže zabrániť infekcii vírusom HPV, ktorý pri pretrvávajúcej infekcii môže spôsobiť vznik rakoviny krčka maternice. Kombinácia očkovania a pravidelných cytologických prehliadok je preto najlepšou možnou ochranou pred rakovinou krčka maternice.

Mýtus: Rakovina krčka maternice ohrozuje len ženy, ktoré striedajú svojich sexuálnych partnerov

Pravda: Riziko HPV infekcie vzniká už pri prvej sexuálnej aktivite ženy. Stačí pri tom len intímny kontakt s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Niekedy môže prejsť viac ako 10 rokov, kým sa z vírusovej infekcie vyvinie rakovina krčka maternice. Dlhodobý partnerský vzťah preto nemusí byť zárukou ochrany proti vzniku rakoviny krčka maternice. Stačí jeden partner na to, aby bola žena ohrozená infekciou.


Mýtus: Ženy, ktoré už boli infikované vírusom HPV si vytvoria protilátky, takže nepotrebujú očkovanie

Pravda: U väčšiny žien infikovaných onkogénnymi typmi HPV sa nevytvoria dostatočne účinné ochranné protilátky, ktoré by zastavili infekciu alebo zabránili vzniku novej infekcie, resp. reinfekcie tým istý alebo iným typom vírusu HPV. Očkovanie pomáha imunitnému systému rozpoznať a zničiť vírus, ktorý prenikne do organizmu ešte predtým, než vyvolá infekciu a vytvára ochranu proti opakovaným infekciám.

Mýtus: Rakovina krčka maternice má jasné a viditeľné príznaky

Pravda: HPV infekciu len zriedkavo sprevádzajú príznaky. Rakovina krčka maternice sa pritom vyvíja aj niekoľko rokov. Je preto veľmi dôležité navštevovať pravidelné cytologické vyšetrenia – vďaka nim sa už podarilo zachrániť život mnohým ženám.

Mýtus: Očkovanie proti rakovine krčka maternice je vhodné len pre panny a dievčatá pred začatím pohlavného styku

Pravda: Z očkovania proti rakovine krčka maternice môžu profitovať aj ženy do 25 rokov života.Každá sexuálne aktívna žena je ohrozená infekciou HPV počas svojho života. Aj keď sa s väčšinou infekcií rakovinotvornými typmi HPV imunitný systém vysporiada, hladiny protilátok nemusia ženu ochrániť pred ďalšou infekciou HPV v budúcnosti.

Mýtus: Máloktorá žena sa nakazí vírusom HPV

Pravda: Predpokladá sa, že 50 – 80% sexuálne aktívnych žien sa počas svojho života nakazí vírusom HPV v nejakom období svojho života. Z týchto infekcií až 75% obsahuje niektorý z rakovinotvorných typov.

Mýtus: Zmeny na krčku maternice znamenajú, že mám rakovinu.

Pravda: Zmeny na krčku maternice sa na Slovensku diagnostikujú u niekoľko tisíc žien ročne. Z toho v okolo 550 prípadov sa potvrdí rakovina krčka maternice. Mierne bunkové zmeny sa totiž často, v prípade zdravého imunitného systému, spontánne vyliečia. V prípade zmien na krčku maternice gynekológ pravdepodobne odporučí opakovanie vyšetrenia, prípadne možnú liečbu.

Mýtus: Bezpečný sex je prevenciou proti rakovine krčka maternice

Pravda: Kondómy sú významnou ochranou proti celému radu sexuálne prenosných ochorení, vrátane znižovania rizika prenosu HPV infekcie. Napriek tomu vás však pred ňou nedokážu úplne ochrániť, keďže vírus sa môže prenášať aj pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov.

Naposledy zmenené nedeľa, 21 september 2014 13:56


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

Potravinové alergie sa nevyh…

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem...

Prev Next