Nie je to infekcia
Aj vy máte vo svojom okolí psoriatika s červeným fľakmi a olupujúcou sa kožou? V tom prípade by ste mali vedieť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie a nie je pravdou, že vzniká z nedostatočnej hygieny! Psoriáza nie je infekčná, a teda nie je možné ju od niekoho „chytiť“.
Hoci príčiny ochorenia stále nie sú známe, odborníci si myslia, že na jeho vzniku sa významne podieľajú genetické predispozície, civilizačné faktory, stres, fajčenie, časté užívanie liekov alebo

Každý päťdesiaty
Psoriázou trpí približne 1 až 5 percent svetového obyvateľstva, čo znamená, že každý 50. človek na zemi má nejakú formu psoriázy. Je teda približne taká častá ako cukrovka. Na Slovensku ju má asi 200 tisíc pacientov.
„Keďže toto ochorenie svojimi nápadnými zmenami na koži samo oboznamuje okolie pacienta o jeho prítomnosti, pacientovi častokrát nedáva šancu vysvetliť a vyvrátiť niektoré mýty, ktoré sa s ním spájajú. Psoriatické zmeny na koži sú väčšinou vnímané ako neestetické a nákazlivé. Psoriatici sa tak boja odhaliť svoju kožu a ukázať ju na verejnosti. Mnohí často trpia depresiami, niektorí to riešia napr. únikom k alkoholu, čo stav ďalej zhoršuje, nakoľko vzťah psychiky a kože je obojsmerný,“ konštatuje psychologička PhDr. Milina Bubeníková, ktorá sa psoriatikom venuje dlhé roky. Až 32 percent pacientov s týmto ochorením sa vyjadrilo, že by si želali agresívnejšiu-účinnejšiu liečbu bez ohľadu na prípadné aj dlhodobé riziká a nežiaduce účinky aj skrátenie života!
Nádej existuje
Aj keď je psoriáza nevyliečiteľné ochorenie, každý pokrok medicíny dáva pacientom novú nádej. Existuje viacero spôsobov liečby, no najväčšie výsledky prináša systémová liečba psoriázy prostredníctvom tzv. biologík. Na rozdiel od niektorých klasických metód liečby, nie je pre organizmus toxická a účinkuje dlhodobo. Problémom však je, že ju lekár môže predpísať až po tom, čo ostatné metódy liečby zlyhali, kedy má už psoriatik stredný alebo ťažký stupeň ochorenia.