pondelok, 21 október 2013 22:42

Cystická fibróza spôsobuje aj úmrtia bábätiek

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
foto: dreamstime.com foto: dreamstime.com

Je málo známym faktom, že Slovensko je výnimočné vysokým počtom cystických fibróz. Vlohu pre toto ochorenie má približne každý dvadsiaty Slovák. Je šanca 1:400, že sa stretnú dvaja nosiči tohto génu. Ak budú mať dieťa, je riziko 1:4, že aj ono zdedí túto vlohu, alebo aj ochorie.

U viac ako polovice detí, ktoré umrú troch mesiacov po narodení sa nepríde na to, že majú toto ochorenie – dieťa jednoducho v skorom veku zomrie na zápal pľúc alebo počas spánku na zadusenie (niekedy sa to chybne pripisuje syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa). Niekedy sa dokonca stane, že lekár odporučí rodičom po úmrtí dieťatka mať rýchlo ďalšie dieťa – avšak jeho osud môže byť rovnaký!

Preto pri každom náhlom úmrtí dieťatka, keď nie je jednoznačne známa príčina (napríklad vrodená chyba srdca, mozgu a pod.) je vhodné vyšetriť, či príčinou nebola práve cystická fibróza.

Ak sa vyšetrením príde na to, že jeden z manželov vlohu nemá, je všetko v poriadku. Ak sa však zistí, že vlohu má matka, určite by sa mal vyšetriť aj partner. Ak by ju totiž mal aj on, je v prípade tehotenstva matky potrebné urobiť amniocentézu a vyšetriť dieťatko. Dnes sa už stále viac partnerov necháva vyšetriť aj preventívne, či nie sú náhodou nositeľmi vlohy pre cystickú fibrózu. Riziko 1:20 sa im zdá jednoducho privysoké.

Za vyšetrenie sa však platí, a jeho cena sa pohybuje v súčasnosti okolo 300 eur. Spraviť si ho môžete dať v súkromných reprodukčných centrách v Bratislave a v Košiciach. Tu si tiež môžete dať plodovú vodu vyšetriť aj metódami molekulárnej biológie. Výsledok – či dieťatko nesie Downov syndróm, prípadne inú častú poruchou chromozómov – máte už do 3 dní a nemusíte čakať stresujúce 3 týždne.

Vyšetrenie stojí 200 až 300 eur. Treba si ale uvedomiť, že toto vyšetrenie nemá väčšiu výpovednú hodnotu, ako „klasická“ kultivácia, je iba rýchlejšie.

 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:04


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next