Vysoký krvný tlak predstavuje výrazné zvýšenie kardiovaskulárneho rizika – kardiovaskulárnej smrti, srdcového infarktu, mozgovej porážky alebo zlyhania srdca.
Príčiny vzniku krvného tlaku môžeme rozdeliť na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Medzi neovplyvniteľné patrí vek. Krvný tlak má tendenciu sa zvyšovať s pribúdajúcimi rokmi. Druhým významným neovplyvniteľným faktorom je dedičnosť, ak mal jeden z rodičov vysoký tlak, riziko je o 20% vyššie, ak mali vysoký tlak obaja rodičia, riziko sa zvyšuje na 33%.
Ovplyvniteľnými faktormi sú predovšetkým nadváha, vysoký príjem alkoholu, fajčenie a stres. Približne polovica dospelých v rozvinutých krajinách má nadváhu, pričom ľudia s nadváhou, najmä ak sa tuk ukladá okolo pása, majú dvojnásobné riziko vzniku vysokého krvného tlaku. Príjem alkoholu, fajčenie a stres spôsobujú zrýchlenie srdečnej činnosti a zúženie ciev, čo taktiež vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Dodržiavaním zdravého životného štýlu môže teda každý človek významne znížiť riziko vzniku vysokého krvného tlaku.
Ako sa vysoký krvný tlak lieči
Hlavným cieľom liečby vysokého krvného tlaku je dlhodobo znížiť (a kontrolovať) krvný tlak pacienta čo najbližšie k normálnym hodnotám. Ak na zníženie krvného tlaku nestačí úprava životosprávy, je potrebná liečba liekmi, a to počas mnohých rokov až doživotne.
Preto je snahou lekárov poskytnúť pacientovi taký spôsob liečby, ktorý zabezpečí terapeutický účinok dlhodobej a stálej kontroly krvného tlaku (počas celých 24 hodín), ale popri tom je pacientom dobre znášaný s minimálnymi nežiadúcimi účinkami.
Slovenských pacientov odteraz môže potešiť dobrá správa: Na trh sa dostal nový liek ONTARGET, ktorý lieči vysoký krvný tlak rovnako účinne ako doteraz používané lieky a liečebné postupy, avšak oproti porovnávaným liekom sa pri liečbe výrazne znížil výskyt kašľa a angioedémov, ktoré pacientov veľmi zaťažovali. V dôsledku toho pacienti menej spolupracoval pri liečbe, častokrát tak, že nepravidelne užívali, či vôbec neužívali pre nich potrebné lieky.
„Je veľmi dôležité, že pri liečbe novým liekom sme zaznamenali podstatne menej nežiadúcich účinkov – kašľa a angioedémov. Znamená to, že táto liečba pacienta menej zaťažuje, zvyšuje jeho schopnosť na liečbe spolupracovať, nedochádza k prerušeniu liečby, a tým zásadne zlepšuje jej celkový efekt,“ hovorí prof. MUDr. Ján Murín, CSc. prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Pre efekt liečby sú totiž kľúčové práve spolupráca pacienta a jeho menšie zaťaženie nežiadúcimi účinkami.
Kedy je potrebné nasadiť liečbu
Vysoký krvný tlak je tzv. „tichým zabijakom“ - nebolí, a preto mnoho pacientov o svojom ochorení a o zvýšenom kardiovaskulárnom riziku ani nevie. Práve preto je dôležitá prevencia a pravidelná kontrola krvného tlaku. „Za ideálnu hodnotu krvného tlaku považujeme hodnotu 120/80. Pokiaľ hodnota krvného tlaku dlhodobo presahuje hodnotu 140/90 mmHg, je potrebné nasadiť liečbu,“ hovorí doc. MUDr, Gabriel Kamenský, hlavný odborník MZ SR pre kardiológiu. „Najlepšou liečbou je však prevencia, a preto vzdelávanie a informovanie verejnosti, zvýšenie citlivosti ľudí na zdravie vlastného srdca považujeme za mimoriadne dôležité a venujeme mu mnoho úsilia, času a energie.“