nedeľa, 14 jún 2009 22:53

Pupočníková krv zo Slovenska putovala do USA

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Pupočníková krv zo Slovenska putovala do USA sxc.hu

Slovenská krv zachraňuje životy v zahraničí. Vo februári 2009 bol z slovenskej banky pupočníkovej krvi vyžiadaný transplantát pre amerického pacienta z Kalifornie. Podobný scenár sa zopakoval v týchto dňoch – pupočníková krv zo Slovenska opäť putovala do USA, tentoraz pre 49-ročnú pacientku z New Yorku.

Rovnako ako predošlému pacientovi, aj jej diagnostikovali závažné ochorenie nazývané myelodysplastický syndróm, pri ktorom je narušená krvotvorba v kostnej dreni. Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek je v takomto prípade nevyhnutná, a tak sa pre pacientku hľadal darca po celom svete. Pomocou medzinárodnej databázy darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi sa ho podarilo nájsť práve v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek, známom tiež pod anglickým názvom Eurocord-Slovakia. Od tejto jednotky pupočníkovej krvi závisí život americkej pacientky a transplantační lekári v miestnej nemocnici spravia všetko pre to, aby sa jej zdravotný stav zlepšil.

Prečo pupočníková krv?
Pri závažných ochoreniach, akým je aj myelodysplastický syndróm, dochádza k zlyhaniu tvorby krvi, ktoré si vyžaduje transplantáciu zdravých krvotvorných buniek. Tieto bunky je možné získať z kostnej drene, periférnej krvi alebo z pupočníkovej krvi odobranej pri narodení dieťaťa. Na zabezpečenie krvotvorných buniek od darcov slúžia verejné registre dobrovoľných darcov kostnej drene a registre zmrazenej a uskladnenej pupočníkovej krvi od dobrovoľných darcov, akým je aj Eurocord-Slovakia.

Vyššie čísla zvyšujú šance pacientov
Eurocord-Slovakia má dnes (rok 2009) k dispozícii 295 jednotiek pupočníkovej krvi zaradených do medzinárodnej výmennej siete a ich počet stále stúpa. Stúpajúce čísla totiž znamenajú vyššie šance pre pacientov na nájdenie vhodného darcu krvotvorných kmeňových buniek v medzinárodnej databáze. Zaradenie Eurocord-Slovakia do medzinárodnej databázy je výhodné aj pre nás, Slovákov. Tak ako "slovenská" pupočníková krv teraz pomôže pacientke v USA, rovnako môže krv zo zahraničia zachrániť život slovenským pacientom.

Tieto jednotky od dobrovoľných darcov nemajú, samozrejme, nič spoločné s jednotkami zamrazenej pupočníkovej krvi, ktorých prípravu hradia rodičia pre svoje dieťa a jeho súrodencov a ktorých je dnes vyše 15 000. "Spracovanie darovanej pupočníkovej krvi hradíme zo sponzorských príspevkov, napríklad z 2 percent daní a zo zisku z našich laboratórnych služieb,“ vysvetľuje MUDr. Zohdy Hamid, zakladateľ registra a predseda správnej rady.

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke www.eurocord.sk.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next