štvrtok, 21 september 2017 15:38

Diabetes mellitus - cukrovka: Príznaky, liečba

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Diabetes mellitus - cukrovka: Príznaky, liečba foto: pixabay.com

Diabetes mellitus, ľudovo zvaný cukrovka, zapríčiňujú bunku v tkanive pankreasu, produkujúce hormón inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Ak sa potravou dostane do tela nadmerné množstvo uhľohydrátov (múka, cukor), bunky sa ihneď postarajú o prísun inzulínu, takže výška hladiny cukru sa opäť normalizuje. U  cukrovkára bunky neprodukujú dostatok inzulínu. 

V dôsledku toho môže uňho po požití stravy bohatej na uhľohydráty dosiahnuť hladina cukru v krvi astronomické hodnoty. V prípadoch ťažkej cukrovky je táto hladina aj bez toho privysoká. Zo normálnych okolností obličky cukor zachytia: ak je však hodnota cukru privysoká, obličky sa ho zbavujú. Možno ho zistiť v moči.  Cukrovku môže spôsobiť aj užívanie niektorých liekov, napríklad dlhodobé užívanie kortikosteroidov, ale aj prudký, nárazový, veľmi vysoký stres (ako napr. smrť dieťaťa).

Medicína rozlišuje dva druhy cukrovky: 

TYP 1 (tzv. diabetes mladistvých): Prejavuje sa veľmi skoro a zvykne byť veľmi výrazný. U mladších pacientov sú bunky, ktoré produkujú inzulín, buď poškodené alebo vôbec nie sú prítomné. Znamená to, že dispozícia na toto ochorenie je zdedená.

TYP 2 (tzv. starecký diabetes): prejavuje sa najskôr po 40-tom roku života. Vekom dochádza k opotrebovaniu buniek, ktoré potom už nedokážu vyprodukovať také množstvo inzulínu, ktoré je potrebné na odbúranie hladiny cukru v krvi. Rizikovým faktorom je nadmerná telesná hmotnosť.

Príznaky, prejavy cukrovky: 

Prvými symptómami cukrovky sú veľký smäd a časté močenie. Telo na prítomnosť nadbytočného cukru reaguje zvýšenou produkciou moču, pomocou ktorého sa chce cukru zbaviť. Tento proces organizmus vysušuje, čoho dôsledkom býva smäd. Ak ste jeden alebo aj viacero z uvedených príznakov spozorovali, je možné, že trpíte na cukrovku:

- mávate obrovský smäd a zároveň musíte častejšie močiť?

- bez dôvodu ste v poslednom čase schudli?

- bývate malátny a unavený?

- máte suchú pokožku a sliznice, pociťujete svrbenie?

- máte nadmernú hmotnosť?

 

V prípade, ak má váš lekár podozrenie na cukrovku, môže vám urobiť krvné vyšetrenie na hladinu cukru v krvi. Hodnoty cukru (glykémia), by mali byť nasledovné:

Glykémia nalačno nám ukazuje hodnoty cukru v krvi po 8-hodinovom období bez príjmu potravy. 

  • mala by byť nižšia ako 6 mmol/l,
  • hodnoty glykémie nalačno medzi 6 až 7 mmol/l sú uspokojivé,
  • hodnoty nad 8 mmol/l považujeme za neuspokojivé a vyžadujú si zmenu liečby.

Glykémia po jedle, tzv. postprandiálna glykémia (PPG), nám ukazuje, ako sa organizmus diabetika vyrovnal s príjmom jedla:

  • hodnota by mala byť nižšia ako 7,5 mmol/l,
  • hodnoty medzi 7,5 a 9,0 mmol/l sú uspokojivé,
  • hodnoty nad 9,0 mmol/l sú neuspokojivé.

 

Pátrajte po príčinách!

Ak sa diabetes mellitus prejaví v rannom veku, dispozícia pre toto ochorenie je zdedená: zistite, či niekto z vašej rodiny bol chorý na cukrovku. Ak sa v dôsledku nadváhy organizmus priveľmi namáha, alebo ak pankreas už nevykonáva svoju funkciu poriadne, môže dôjsť k ochoreniu na cukrovku. V takom prípade treba najskôr liečiť prvotné ochorenie, respektíve sa ihneď zbaviť nadváhy. Ak je však väčšina buniek produkujúcich inzulín už zničená, je nevyhnutné doživotne ho organizmu dodávať. V ľahších prípadoch formou tabliet, v ťažších injekčne.

Ihneď vyhľadajte lekára, ak:

- príznaky, ktoré poukazujú na cukrovku, pretrávavajú

- prejavujú sa príznaky cukrovky a toto ochorenie sa už v rodine vyskytlo

- otestovali ste svoj moč pomocou testovacieho prúžku z lekárne a výsledok je pozitívny

 

Komplikácie: Hypoglykemický šok

Táto komplikácia sa môže prihodiť každému diabetikovi, a to buď po predávkovaní liekmi, alebo pri prehnanej diéte (nedosiahnutom predpísanom množstve chlebových jednotiek). Hladina cukru v krvi vtedy klesá hlboko pod normálnu hranicu. Cukrovkár v stave hypoglykemického šoku sa potí, trasie, je zmätený a búši mu srdce. Nezasvätení ho nezriedka považujú za opitého. Okamžite pomáha konzumácia cukru, najjednoduchšie je, ak postihnutý zje kocku cukru (obyčajného alebo hroznového). Ak je nablízku lekár, môže mu vstreknúť do žily roztok hroznového cukru.

Následné ochorenia pri cukrovke:

Diabetes mellitus môže následne vyvolať trvalé vážne poškodenie zdravia, preto pri jeho liečbe naozaj treba dôsledne rešpektovať pokyny lekára. Jedným z najnebezpečnejších ochorení je arterioskleróza, pri ktorej sa tkanivo už neprekrvuje a v hraničnom stave dochádza ku gangréne - odumretiu tkania. Niekedy je nutná až amputácia končatiny. Rovnako je ohrozená aj očná sietnica, ktorá sa môže celkom odlúpiť. Preto by mal každý cukrovkár aspoň raz za polroka navštíviť očnú ambulanciu a dať si vyšetriť očné pozadie. Pri včasnom diagnostikovaní možno dnes toto ochorenie liečiť pomocou lasera.

V priebehu rokov sa môže poškodiť celý rad orgánov:

- nervy: prvými príznakmi sú svrbenie a tŕpnutie v rukách a nohách

- koža: stáva sa mimoriadne citlivou na plesňové choroby, hrozí aj tvorba vredov

- črevá: dochádza k častým hnačkovým ochoreniam

- pohlavné orgány: možné poruchy potencie

- obličky: zhoršenie činnosti

 

Ak ste už ochoreli na cukrovku:

- zbavte sa nadváhy! Predpísanou diétou dodržujte normálnu hladinu cukru, mastných kyselín a cholesterolu v krvi

-  stravujte sa pravidelne a v malých množstvách dovolenej potravy, päť až sedemkrát denne

- vyhýbajte sa tukom, cukor (vrátane sladkého ovocia a sladkých štiav) nekonzumujte vôbec

- neprekračujte povolené množstvo chlebových jednotiek

- nefajčite a vzdajte sa alkoholu, obsahuje veľké množstvá cukru

- snažte sa zachovať optimálny krvný tlak

- pravidelne si dávajte vyšetriť moč, obličky, krv, a oči

- pamätajte si: cukrovkár si nadosmrti nesmie povoľovať výnimky! Prísnej dodržiavanie diéty je najlepšie, aj ten najmenší prehrešok sa prejaví zvýšením hladiny cukru v krvi  

Naposledy zmenené štvrtok, 21 september 2017 16:48


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom