utorok, 23 máj 2017 14:08

Šarlach

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V počiatočnom štádiu sa šarlach môže diagnostikovať ako zápal mandlí: napokon, príčinou oboch ochorení je streptokoková nákaza. Popri vysokej horúčke, bolestiach v hrdle, zapálených mandliach a prípadnom vracaní sa však pri ochorení na šarlach čoskoro na hrdle a na prsiach pacienta objaví drobná červená vyrážka.  

Tá sa neskôr rozšíri po celom tele. Neobjaví sa jedine v okolí úst, jazyk však môže opuchnúť a vystúpia na ňom nápadné fľaky. Pri správnej liečbe a za normálnych okolností trvá šarlach týždeň: sledujte však, či sa ochorenie neobjaví znovu, alebo či pacient odrazu nepocíti aj iné ťažkosti, napríklad bolesti v kĺboch. Komplikácie tohto druhu nebývajú časté, sú však možné - upozorní vás na to aj detský lekár.

Liečba:

Šarlach je ochorenie, pri ktorom liečbu zásadne musí určiť lekár: zvyčajne sa podávajú sulfonamidy alebo antibiotiká. Nie je nevyhnutné, aby dieťa po celý čas ležalo v posteli. Musí sa však šetriť, nedovoľte mu priveľmi šantiť, usilujte sa, aby čo najviac spalo, nenúťte ho však spať násilím. Podávajte mu ľahké, tekuté či kašovité jedlá, aby si nedráždilo boľavé hrdlo. Ak dieťa nemá chuť do jedla, nevnucujte mu potravu, dbajte však na to, aby malo dostatočný prívod tekutín.

Choďte ihneď k lekárovi, ak:

- na pokožke dieťaťa vystúpia červené fľaky

- vystúpi mu teplota

- vracia a pôsobí chorým dojmom

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom