piatok, 07 apríl 2017 08:28

Ovčie kiahne - príznaky, liečba

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ovčie kiahne - príznaky, liečba Foto: Thomas Netsch – de.wikipedia.org:

Ovčie kiahne alebo varicela (lat. varicella, angl. chickenpox) je detské vírusové, silne nákazlivé ochorenie. Na rozdiel od pravých kiahní sa dajú dobre liečiť. Infekciu spôsobuje varicella  -zoster vírus (VZV), nazývaný tiež ľudský herpes vírus 3. Ovčie kiahne sú mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré veľmi ľahko rozpoznáte podľa toho, že najprv sa na trupe, neskôr celom tele objavia ostrovčeky pľuzgierikov, na ktorých sa časom vytvorí chrasta.

Čas inkubácie – teda čas od nakazenia po úplné rozvinutie sa choroby je približne 14 dní. Vyrážky sa objavujú najskôr na trupe, tvári a vo vlasoch a postupujú na končatiny. Spočiatku majú podobu červených fliačikov a postupne sa menia na pupence, potom pľuzgieriky, obsah ktorých sa zamúti, pľuzgierik puká a vytvorí sa chrastička. Táto premena trvá cca 24 hodín. Počas ďalších 5 – 6 dní sa objavia nové vlny vyrážok, takže na tele chorého sú viditeľné všetky uvedené štádiá vyrážky. Priemerný počet vyrážok u inak zdravých jedincov je 250 – 500.

Nebezpečenstvo nákazy trvá dovtedy, kým neodpadne posledná chrasta. Ovčie kiahne sú veľmi nepríjemným ochorením, pretože pľuzgieriky nesmierne svrbia. Ak si dieťa postihnuté miesto rozškriabe, trvale mu tam ostane jazvička, navyše rozškriabané miesta sa môžu aj zapáliť, čo prináša ďalšie problémy.

Liečba:

Pľuzgieriky sa natierajú masťou na lekársky predpis, ktorá zmierňuje svrbenie. Rodičia by mali dávať pozor, aby sa nenakazili aj ostatní členovia rodiny. Malého pacienta netreba celkom izolovať, súrodenci by sa ho však nemali dotýkať.

Ihneď choďte k lekárovi, ak:

- je svrbenie veľmi silné a jestvuje nebezpečenstvo, že si dieťa pľuzgieriky rozškriabe

- ak si ich už dieťa rozškriabalo a postihnuté miesta sú zapálené

- jestvuje podozrenie na ochorenie ovčie kiahne (nebezpečenstvo nákazy)

zdroj: wikipedia a Nová praktická zdravoveda (Motýľ 1996)



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy pridať do jedálnička lepok?

Mäsovo-zeleninové a ovocné …

Bábätká rastú ako z vody a každý deň je plný nových zážitkov. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch stačilo...

Prev Next