BLESKOVKY
Chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) každoročne podľahne viac ľudí, ako rakovine pľúc či prsníka dohromady. V súčasnosti je na toto ochorenie zameraná o to väčšia pozornosť, keďže pandemický vírus COVID-19 postihuje najmä dýchací systém a ľudia s CHOCHP patria do jednej z rizikových skupín. Pomôže tu včasná diagnostika a spolupráca medzi pacientom a lekármi.
Koronakríza dokonale preverila naše technické znalosti, keď sme svoje životy doslova zo dňa na deň presunuli do online priestoru. Tento presun však spôsobil aj zvýšený počet kybernetických útokov, ktoré sa nevyhli ani Slovensku. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo takmer desiatku varovaní pre domáce súkromné aj verejné spoločnosti a kybernetické útoky sú stále silnou hrozbou. Nemocnice v tom nie sú výnimkou a útočníci sa zameriavajú na všetky oblasti ich chodu. Najvyššia cena na čiernom trhu sa platí práve za medicínske dáta pacientov.
Laser využívame v medicíne približne 30 rokov. Ide o svetelný lúč, ktorý sa v minulosti používal najmä pre deštrukčný efekt, čiže ako náhrada za skalpel. To však bolo v začiatkoch laserových prístrojov. Dnes lasery pomáhajú na všetkých frontoch medicíny, po novom už aj v gynekológii. Prečo je vítané postupné nahrádzanie klasických metód laserovými, porozprával gynekológ MUDr. Silvestro Galo, PhD. z centra GYN-FIV v Žiline.
Zdá sa vám, že je vaše dieťatko „iné“ ako jeho rovesníci? Deti sú rozdielne, rovnako ako my dospelí – každý sme iný a v tom spočíva pestrosť nášho sveta. Niekedy však rodičia cítia, že ich dieťa sa od okolia odlišuje zásadnejším spôsobom, ako vymedzujú pojmy „svojská“ či „svojrázna“ osobnosť.
Vo svete žije takmer 47 miliónov ľudí s rôznymi formami demencií. Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, ktorá tvorí takmer polovicu demencií. Podľa odhadu WHO sa počet pacientov každých dvadsať rokov zdvojnásobí a v roku 2050 sa odhaduje nárast počtu pacientov až na 131,5 miliónov.
Leukémia tvorí relatívne malé percento z nádorových ochorení. Medzi najčastejšie onkologické ochorenia patria nádory hrubého čreva, pľúc a u žien prsníka. Leukémia tvorí približne 2,2 % z celkového výskytu onkologických ochorení, pričom na Slovensku ročne ochorie približne 450 ľudí na rôzne typy leukémie.
Pozitívne výsledky viacerých medzinárodných štúdií prinášajú novú nádej pre pacientov s chronickou myelocytovou leukémiou (CML). Výsledky niekoľkoročnej úspešnej liečby inovatívnymi liekmi umožňujú u viacerých pacientov ukončenie liečby a nový život bez liekov. Aj keď ukončenie terapie zatiaľ nie je možné u všetkých pacientov s diagnózou chronická leukémia, pozitívne výsledky štúdií predstavujú zásadný prelom v liečbe onkologických ochorení.
Diabetes mellitus, ľudovo zvaný cukrovka, zapríčiňujú bunku v tkanive pankreasu, produkujúce hormón inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Ak sa potravou dostane do tela nadmerné množstvo uhľohydrátov (múka, cukor), bunky sa ihneď postarajú o prísun inzulínu, takže výška hladiny cukru sa opäť normalizuje. U cukrovkára bunky neprodukujú dostatok inzulínu.
Autizmus je strašiakom. Mnoho mamičiek sa bojí, že práve ich dieťa sa bude musieť popasovať s touto chorobou. Ako ho teda rozpoznať?
Potrat. Mnohí už pri vyslovení tohto slova berú do rúk kamene, aby odsúdili ženu, ktorá sa rozhodla spáchať takú ohavnosť. No potratová dula hovorí, že nie všetko je také, ako sa zdá...