sobota, 10 júl 2010 21:03

Prieskum o imunite: Slováci podceňujú prevenciu

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ľuďom dnes chýba pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu Ľuďom dnes chýba pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu

Najnovšie výskumy ukázali, že len jedna tretina Slovákov súhlasí s celoročnou prevenciou v súvislosti s užívaním výživových doplnkov na podporu imunity. Napriek tomu, že odborníci upozorňujú na význam prevencie, len každý siedmy z opýtaných deklaruje ich pravidelné užívanie.

Slováci hľadajú v zložení prípravku predovšetkým vitamín C. Ten by sa podľa slov odborníkov mal pre maximálny účinok kombinovať s ďalšími látkami ako beta-glukán, bioflavonoidy a zinok.

Imunitný systém chráni človeka. Chráni si ale človek imunitný systém?

Výskum realizovaný spoločnosťou TNS SK v období od 19.5 – 31.5.2010 na vzorke 1053 respondentov ukázal, že nadpolovičná väčšina respondentov (58,4 %) užíva vitamínové alebo výživové doplnky. Celoročnú prevenciu v súvislosti s užívaním týchto preparátov však považuje za dôležitú len menej ako jedna tretina z opýtaných (29,6 %). Z celkového počtu respondentov si 28,2 % opýtaných myslí, že vitamínové a výživové doplnky by sa mali užívať len v kritických obdobiach – v čase zvýšenej záťaže organizmu a pri vyčerpanosti a 21,3 % z opýtaných sa domnieva, že by tak mali robiť len v zime počas chrípkovej sezóny. 

Z výsledkov ďalej vyplýva, že podľa názoru prevažnej väčšiny respondentov by mal výživový doplnok na podporu imunity obsahovať vitamín C (87,8 %). Za zinok vo vitamínovom doplnku na podporu imunity sa vyslovilo 43,5 % respondentov, za výťažok z hlivy ustricovej 27,5% respondentov. Beta-glukán, známy svojimi vynikajúcimi imunostimulačnými účinkami, by v spomínaných prípravkoch uvítalo len 15,8 % oslovených.

Nesprávny životný štýl

Imunitný systém má pre živý organizmus nenahraditeľnú funkciu – dokáže rozoznávať vlastné a likvidovať cudzie štruktúry, tzv. antigény. Boj imunitného systému s antigénmi býva sprevádzaný horúčkou, infekčnými ochoreniami či hnačkami. Ide o normálny proces, ktorý obyčajne vedie k posilneniu imunity, no po prekonaní týchto infekcií sa môže na kratší alebo dlhší čas porušiť.

K oslabeniu imunity navyše prispievajú aj ďalšie faktory každodenného života – znečistené prostredie, depresie, osamelosť, rôzne typy žiarenia, fajčenie a zlá životospráva. V dnešnej dobe sa ľudia často stravujú nekvalitne, sú pod  stresom, chýba im pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, či dostatok zdravého spánku. Dôsledkom je znížená telesná zdatnosť, malá otužilosť a zvýšená náchylnosť k chorobám.

Oslabenie imunity sa prejavuje celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán alebo dokonca opakovanými ochoreniami. Preto sa odporúča prijímať vitamíny a preparáty na posilnenie imunity a to ideálne také, ktoré kombinujú viacero účinných zložiek. „Vitamíny, najmä typu C, E a A, sú dôležité pri syntéze DNA a bielkovín, ale aj pri dozrievaní imunitných buniek. Vzhľadom k tomu, že konzumujeme málo strukovín, trpievame často nedostatkom zinku, čo vedie často k potlačeniu správnej funkcie imunitného systému. Významné imunofarmakologické účinky majú tiež beta-glukánové preparáty, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu proti vírovým, bakteriálnym, plesňovým a parazitárnym ochoreniam,“ hovorí MUDr. Alena Kotzigová, imuno–alergológ.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.