pondelok, 21 október 2013 22:49

Bolestivá menštruácia sa dá liečiť brušným tancom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Nedávno sme sa s manželom hádali, čo je horšie: bolestivá menštruácia alebo holenie brady? On tvrdil, že holenie, pretože si musí holiť bradu každý druhý deň a menzes je len raz do mesiaca.

To sa vraj dá vydržať. Ja zase tvrdím: Je síce len raz za mesiac, ale stojí za všetky drobné! U mňa je totiž menštruácia často bolestivá rovnako ako pôrod.
Bolesťami pri menštruácii trpí približne každá piata žena. Tie šťastnejšie majú len mierne bolesti, ktoré prejdú povzdychom alebo jedným paralenom, iné sa však od bolesti zvíjajú aj niekoľko hodín a nič nezaberá. Napríklad Monika Rybárová trpí bolestivou menštruáciou už desať rokov. „Lekári nad tým vždy len myknú plecami a do karty napíšu: Dysmenorea, čiže bolestivá menštruácia. Nikdy mi na to však nič nepovedali, ani neporadili, čo s tým mám urobiť. Vraj to po pôrode prejde,“ vraví. Neprešlo.

Pani Monika má bolesti skutočne poriadne. Pri poslednom menzese pri prvých náznakoch bolestí užila Paralen, o hodinu ďalší a o hodinu ďalší. Bolesti ustúpili až o dlhých šesť hodín. „To už som mala také kŕče, že som plakala, vystúpila mi horúčka, celá som bola spotená. Je to horšie ako pôrod, pretože vtedy si môžete medzi sťahmi aspoň oddýchnuť, avšak pri menzese to bolí tak isto silno, ale vkuse.“

Okrem zimnice a horúčky ju občas aj preženie. „Ale to mi prekáža zo všetkého najmenej. Ja bolesti znesiem silné, nie som citlivka. Avšak čo je veľa, to je veľa!“ sťažuje sa Monika Rybárová.

Bolesť môže byť sprevádzaná nechutenstvom, zvracaním, bolesťami hlavy, hnačkou, mdlobami, napätím v prsiach, nafúknutým bruchom, opuchmi prstov a členkov. Problémy začínajú asi deň pred menštruáciou a bolesti dosahujú vrchol v prvých 24 hodinách krvácania.

Ako bolestivú menštruáciu zvládnuť? Zozbierali sme pár rád, ako na ňu.

Nepite kávu
Kofeín má povzbudzujúce účinky a tak môže „povzbudiť“ aj bolesti k lepšiemu výkonu. Po kávičke vám síce bude dočasne fajn, ale bolesti budú o chvíľu skutočne oveľa silnejšie. Káve sa teda radšej počas prvého dňa menštruácie vyhnite.

Cvičte brušáky
Hoci sa to zdá naozaj neuveriteľné, cviky na posilnenie brušných svalov skutočne zaberajú a zmierňujú bolestivú menštruáciu! Vhodné je pravidelne cvičiť brušáky, cvičiť aerobic, strečing, veľmi pomáha aj brušný tanec. Ak začnete pravidelne športovať, mnohonásobne znížite riziko menštruačných ťažkostí, pretože dostatočné prekrvenie panvy pomáha predchádzať kŕčom.

Navštívte gynekológa
Ak ste doteraz bolesti pri menštruácii nemali a zrazu začali byť výrazné, navštívte svojho gynekológa. Môže ísť o skryté zápalové ochorenie panvy, myómy, alebo o endometriózu (výskyt sliznice maternice mimo nej). Bolesti môže niekedy spôsobiť aj vnútromaternicové teliesko.

Užite lieky
Ak na bolestivú menštruáciu nič nezaberá, zrejme budete musieť siahnuť po liekoch. V lekárni si vypýtajte spazmolytiká - lieky uvoľňujúce kŕče a ich kombinácie, alebo lieky blokujúce tvorbu prostaglandínov - nesteroidné antireumatiká. Vhodné sú Panadol Femina paracetamol, Buscopan, alebo prírodnejšie liečivá MenstriCare, Dysmenil pycnogenol.

Začnite užívať antikoncepciu
Ak si s bolestivou menštruáciou naozaj neviete poradiť, a zároveň uvažujete o ochrane pred otehotnením, potom by vám mohla pomôcť hormonálna antikoncepcia. Tá bráni ovulácii, takže sa nevytvoria prostaglandíny, ktoré vyvolávajú kŕče maternice, a preto žiadne bolesti mať nebudete.

 

Naposledy zmenené streda, 13 november 2013 15:44


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.