štvrtok, 30 september 2021 20:28

Je vaša pečeň „fit“?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Je vaša pečeň „fit“? Zdroj foto: pexels.com

Napriek tomu, že je to hlavný metabolický orgán, výkonná továreň či elektráreň v ľudskom tele a vykonáva až 500 životne dôležitých funkcií, pečeni nevenujeme dostatok pozornosti a mnohí, bez výnimky detí, ju máme v katastrofálnom stave. Celkové štatistiky sú naozaj alarmujúce, lekári kričia, že sa málo hýbeme a nezdravo stravujeme. Ako sa možno zbaviť nebezpečného tuku na pečeni a čo to je metabolický syndróm, sa dočítate práve na tejto strane.

Zdravý životný štýl, pohyb a dobre nastavená strava – to je prvé, čo počúvame, ak treba prenastaviť isté zmeny k lepšiemu. Existuje milión návodov na internete ako si zašportovať, či zdravšie nakúpiť, navariť... no konkrétnych a jasných vysvetlení prečo je to naozaj potrebné robiť akosi chýba. Povieme to za všetky - jedným z tých dôležitých dôvodov je zdravie mega dôležitého orgánu - pečene.

Načo potrebujeme zdravú pečeň?

Hlavnou úlohu pečene je spracovanie látok z krvi. Zodpovedá za trávenie tukov, správny metabolizmus, detoxikáciu škodlivých látok a ochranu tela pred choroboplodnými zárodkami. Má teda aj podstatnú úlohu pri ľudskej imunite, je to akýsi „vrodený imunitný orgán“, syntetizuje a vylučuje plazmatické bielkoviny. A vďaka týmto všetkým vlastnostiam je nenahraditeľná. Málokto si však už uvedomuje to, že aj keď je „Supermanom“ medzi ľudskými orgánmi, tak jej regeneračná schopnosť je obmedzená a ak sa dlhodobo poškodzuje, môže vzniknúť fibróza alebo cirhóza pečeňového tkaniva, ktorá sa nedá zvrátiť.

Chorú pečeň nemusíte mať len z alkoholu

Vedeli ste, že medzi jedno z najrozšírenejších ochorení vyspelých krajín sveta patrí aj steatóza pečene – stukovatená pečeň? Steatózu pečene majú taktiež ľudia, ktorí alkohol vôbec nepijú, alebo ho pijú len málo. A aj keď pečeňová steatóza je prvým stupňom poškodenia pečene pri nadmernom pití alkoholu, aj tí, čo ho vôbec nepijú, môžu ochorieť. Odhaduje sa, že v súčasnosti postihuje až 25 percent svetovej populácie. Chorých neustále pribúda, lekári nachádzajú steatózu u ľudí rôzneho veku, prevažne s obezitou, hypertenziou, hyperlipoproteinémiou a diabetom 2. typu. Teda u ľudí trpiacich metabolickým syndrómom. 

Čo je to metabolický syndróm?

O metabolickom syndróme môžeme hovoriť vtedy, ak sú prítomné najmenej tri z piatich abnormalít:

 • obvod pásu u mužov viac ako 94 cm alebo 80 cm u žien
 • hladina sérových triglyceridov viac ako 1,7 mmol/l
 • hladina sérového HDL-cholesterolu pod 1,0 mmol/l alebo u žien pod 1,3
 • krvný tlak vyšší ako 130 mmHg v systole či 85 mm Hg v diastole
 • hladina glukózy nalačno vyššia ako 5,6 mmol/l alebo prítomnosť už rozvinutého diabetes mellitus (cukrovky) 2. typu.

Poškodená pečeň

U nealkoholového stukovatenia pečene (NAFLD) je prvým stupňom steatóza pečene, keď sa v hepatocytoch, teda v pečeňových bunkách, ktoré tvoria až 60-70 % jej objemu a zodpovedajú za väčšinu funkcií, ktoré pečeň vykonáva, akumuluje tuk v podobe kvapôčok. Obrovský počet kvapôčok tak vytvára množstvo konzistencie na rozhraní medzi tukom a cytoplazmou buniek, ktoré sú ľahko preukázateľné ultrazvukom.

Vážnym problémom je tiež, ak steatóza pečene prechádza do ďalšieho štádia NAFLD, ktorým je nealkoholová steatohepatitída (NASH, ang. non-alcolcoholic steatohepatitis). Pri tomto type ochorenia chorý človek alkohol nepije vôbec, alebo veľmi málo. Nealkoholová steatohepatitída môže prejsť do fibrózy, cirhózy a tiež do hepatocelulárneho karcinómu. Kým jednoduchá steatóza pečene nie je pre svojho nositeľa nebezpečná, nealkoholová steatohepatitída (NASH) je už počiatkom rozvoja cirhózy a teda ochorenia s nezvratnými fatálnymi dôsledkami.

Deti, budúcnosť a ich zdravie

Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) sa neobjavuje iba u dospelých, jej vysoká miera prevalencie existuje aj u detí a dospievajúcich. Z dôvodu úzkeho spojenia tohto ochorenia s cukrovkou typu 2 a obezitou najnovšie modely predpovedajú, že ak niečo vo svojej životospráve nezmeníme, prevalencia tohto ochorenia bude naďalej extrémnym spôsobom stúpať, a to bude mať za následok obrovské ekonomické zaťaženie. 

Vyšetrenie pečene a jej liečba

Pre odhalenie nealkoholového stukovatenia, teda steatózy, stačí jednoduché ultrazvukové vyšetrenie. Pre diagnostiku nealkoholovej steatohepatitídy (NASH) je nutná omnoho nákladnejšia a náročnejšia biopsia pečene. K tomu je potrebné, aby odobraté vzorky tkaniva pečene následne zhodnotil patológ, ktorý určí stupeň steatózy, aktivity zápalu a fibrózy.

Že niečo nie je v poriadku, môžete spozorovať aj sami:

 • jedným z príznakov je na dotyk svrbivá, zapálená koža
 • náhle zmeny farby na koži, kedy žltne nielen tkanivo, ale aj špičky prstov a nechty
 • tmavý moč aj napriek častému vyprázdňovaniu mechúra a napriek tomu, že nie ste dehyrovaný/á
 • naopak svetlá stolica, niekedy až biela, niekedy dokonca krvavá
 • chronická únava, malátnosť, či bolesti brucha.

Veľkým problémom je liečba ochorenia. V súčasnosti je obmedzená na zmeny životného štýlu, kde isté zlepšenie môžu poskytnúť podporné lieky na žlčové cesty a pečeň, takzvané hepatoprotektíva, lipotropné liečivá. Poslednou možnosťou je transplantácia pečene. Počíta sa, že v blízkej budúcnosti dosiahne steatóza status epidémie ľudskej civilizácie a bude viesť k zvýšenému dopytu po transplantácii tohto orgánu.

Overená pomoc pre zlepšenie stavu pečene

 • Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je jednoročná či dvojročná bylina na prvý pohľad veľmi podobná bodliaku. Dorastá do výšky 60 - 150 cm, vyznačuje sa výraznými, fialovo-ružovými až modrými kvetmi a je známa predovšetkým pre svoj priaznivý vplyv na detoxikáciu a regeneráciu pečeňového tkaniva a podporu funkcie tráviacej sústavy.
 • Esenciálne fosfolipidy (dostupné ako voľnopredajný liek Essentiale® 300 mg) sa taktiež ukazujú ako významný prostriedok na podporu regenerácie pečene. Pochádzajú zo sójových bôbov a majú takmer identickú stavbu ako membrány väčšiny pečeňových buniek. Táto „náhradná“ stavebná jednotka môže pomôcť pri regenerácii stukovatenej pečene a zlepšiť tak ultrazvukové nálezy a stuhnutosť pečene a tiež významne znížiť hladiny transamináz.

Avšak ani táto cesta nebude účinná, ak sa k nej nepridá plán na zlepšenie celkového životného štýlu. V boji proti chorobám pečene je tak nevyhnutné mať dostatok pohybu a kvalitu stravy bez prebytku nezdravých tukov a cukrov, vrátane „premnoženej“ fruktózy. V preklade to znamená, že by ste mali zabudnúť na fastfoody, mastné jedlá a ťažké údeniny, populárne xxl balenia cukroviniek, smažených slaných chuťoviek, zmrzlín a v neposlednom rade i na sladené vody. Do svojho jedálnička by ste mali pridať viac vlákniny, množstvá zeleniny, zdravého mäsa a čerstvej, osviežujúcej obyčajnej vody. Samozrejme, to všetko podporiť pohybom. Už len 20 minút chôdze denne prospieva nielen vášmu fyzickému, ale aj psychickému zdraviu.

Naposledy zmenené pondelok, 04 október 2021 11:03


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next