Tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha a ich liečba

Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí! Hnačka patrí v súčasnosti medzi časté príčiny chorôb detí aj dospelých. Počas dovolenkovej sezóny jej výskyt výrazne stúpa a postihuje až 80% dovolenkárov. Hnačka je obvykle len prirodzenou obrannou reakciou tela na zmenu stravy, prostredia, či stres.

Aké sú príznaky tráviacich problémov
Definovanie tráviacich porúch je veľmi individuálne. Normálny rozsah by mal byť vo všeobecnosti od 3 stolíc denne do 3 stolíc týždenne. Ak človek trpí hnačkou alebo zápchou, spozoruje rozdiely v počte a konzistencii stolíc.
Hnačka môže byť akútna alebo chronická. Akútna trvá zvyčajne menej ako 1 týždeň, chronická dlhšie ako 2 týždne. Sprievodnými znakmi hnačiek môžu byť horúčka, silné brušné kŕče, vracanie, vyrážky či dokonca žltačka, trvalé oslabenie organizmu, výskyt hnisu, slizu alebo krvi v stolici. U dojčiat a batoliat predchádza obvykle vzniku hnačky odmietanie stravy už 2 – 3 dni predtým.
Rovnako aj zápchu rozlišujeme akútnu a chronickú. Akútna môže vzniknúť v priebehu niekoľkých hodín a pretrvávať aj niekoľko dní až týždňov, chronická trvá dlhšie ako 3 mesiace. Okrem sťaženého a bolestivého vyprázdňovania je často zápcha sprevádzaná aj krvácaním z konečníka v dôsledku vzniku trhlín, nechutenstvom, plynatosťou, či špinením spodnej bielizne.

Riziká hnačky a zápchy
Za normálnych okolností sa z čreva stráca do stolice 1% vody. Pri hnačke je to až viac ako 80%, čo spôsobuje nadmernú a rýchlu dehydratáciu. Okrem straty vody, dochádza aj k stratám solí a črevnej otrave. Následkom hnačiek sú poruchy trávenia a vstrebávania. V dôsledku dehydratácie organizmu hrozí množstvo závažných zdravotných rizík, pri neliečenej dehydratácii dokonca až smrť.

Riziko pretrvávajúcej zápchy spočíva v intoxikácii organizmu. Je potrebné si uvedomiť, že stolica je zdrojom nebezpečných toxických látok a čím dlhšie sa v tele nachádza, tým väčšie zdravotné riziko hrozí. Chronická zápcha navyše vedie k zvýšenému riziku rakoviny konečníka a hrubého čreva.

Základom je prevencia
Prevencia tráviacich ťažkostí spočíva predovšetkým v udržaní a podpore správnej mikroflóry. Na prevenciu je potrebné myslieť ešte pred odchodom na dovolenku, ako aj počas nej. Netreba zabúdať na ďalšie preventívne opatrenia, ako:

•    dostatočnú osobnú hygienu, najmä umývanie rúk pred každou manipuláciou s potravinami
•    výber bezpečných potravín a pitnej vody, dôkladné skladovanie hotových jedál v suchu a chlade v uzavretých nádobách
•    vyhýbanie sa konzumácii neprevareného mlieka, majonézy, vajec, tvarohu, mäkkých syrov, zmrzliny a rovnako nepridávať kocky ľadu do nápojov
•    správnu kombináciu potravín, napr. ovocie nezapíjať džúsom
•    dostatok pohybovej aktivity, ktorá podporuje správnu činnosť čriev

Pred odchodom na dovolenku netreba zabudnúť ani na cestovnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať:

•    lieky na kinetózu (cestovnú nevoľnosť)
•    lieky proti bolesti
•    lieky na zníženie horúčky
•    Hylak na tráviace problémy
•    rehydratačný roztok
•    ochranné krémy s UV filtrom a krémy po opaľovaní na hydratáciu pokožky
•    lieky na alergiu (slnečné žiarenie, potraviny, uštipnutie hmyzom, senná nádcha a pod.)
•    očné kvapky, či nosné kvapky
•    lieky na ochorenie, na ktoré sa liečite
•    dezinfekčné prípravky na drobné poranenia
•    obväzy, gázu, leukoplasty

Liečba hnačky a zápchy
Pre liečbu hnačky alebo zápchy je rozhodujúcim kritériom závažnosť problému. Pri vzniku poruchy trávenia je potrebné zamerať sa predovšetkým na jeho možnú príčinu a eliminovať ju, napr. úpravou stravovania, zvýšením pohybovej aktivity a pod. Keďže tráviace poruchy sú dôsledkom narušenia črevnej mikroflóry, je potrebné pomôcť jej regenerácii. Pokiaľ problémy pretrvávajú, napr. hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, predovšetkým u detí a starších ľudí, prípadne sa zhoršujú alebo sa objavia závažné príznaky (horúčka, krv v stolici a pod.), je potrebné navštíviť lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav a predpíše vhodnú liečbu.

Zdieľajte článok

Označené vNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: