štvrtok, 30 jún 2011 15:52

Tráviace ťažkosti, hnačka, zápcha a ich liečba

Napísal(a) prerodicov
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Užite si dovolenku bez tráviacich ťažkostí! Hnačka patrí v súčasnosti medzi časté príčiny chorôb detí aj dospelých. Počas dovolenkovej sezóny jej výskyt výrazne stúpa a postihuje až 80% dovolenkárov. Hnačka je obvykle len prirodzenou obrannou reakciou tela na zmenu stravy, prostredia, či stres.

Aké sú príznaky tráviacich problémov
Definovanie tráviacich porúch je veľmi individuálne. Normálny rozsah by mal byť vo všeobecnosti od 3 stolíc denne do 3 stolíc týždenne. Ak človek trpí hnačkou alebo zápchou, spozoruje rozdiely v počte a konzistencii stolíc.
Hnačka môže byť akútna alebo chronická. Akútna trvá zvyčajne menej ako 1 týždeň, chronická dlhšie ako 2 týždne. Sprievodnými znakmi hnačiek môžu byť horúčka, silné brušné kŕče, vracanie, vyrážky či dokonca žltačka, trvalé oslabenie organizmu, výskyt hnisu, slizu alebo krvi v stolici. U dojčiat a batoliat predchádza obvykle vzniku hnačky odmietanie stravy už 2 – 3 dni predtým.
Rovnako aj zápchu rozlišujeme akútnu a chronickú. Akútna môže vzniknúť v priebehu niekoľkých hodín a pretrvávať aj niekoľko dní až týždňov, chronická trvá dlhšie ako 3 mesiace. Okrem sťaženého a bolestivého vyprázdňovania je často zápcha sprevádzaná aj krvácaním z konečníka v dôsledku vzniku trhlín, nechutenstvom, plynatosťou, či špinením spodnej bielizne.

Riziká hnačky a zápchy
Za normálnych okolností sa z čreva stráca do stolice 1% vody. Pri hnačke je to až viac ako 80%, čo spôsobuje nadmernú a rýchlu dehydratáciu. Okrem straty vody, dochádza aj k stratám solí a črevnej otrave. Následkom hnačiek sú poruchy trávenia a vstrebávania. V dôsledku dehydratácie organizmu hrozí množstvo závažných zdravotných rizík, pri neliečenej dehydratácii dokonca až smrť.

Riziko pretrvávajúcej zápchy spočíva v intoxikácii organizmu. Je potrebné si uvedomiť, že stolica je zdrojom nebezpečných toxických látok a čím dlhšie sa v tele nachádza, tým väčšie zdravotné riziko hrozí. Chronická zápcha navyše vedie k zvýšenému riziku rakoviny konečníka a hrubého čreva.

Základom je prevencia
Prevencia tráviacich ťažkostí spočíva predovšetkým v udržaní a podpore správnej mikroflóry. Na prevenciu je potrebné myslieť ešte pred odchodom na dovolenku, ako aj počas nej. Netreba zabúdať na ďalšie preventívne opatrenia, ako:

•    dostatočnú osobnú hygienu, najmä umývanie rúk pred každou manipuláciou s potravinami
•    výber bezpečných potravín a pitnej vody, dôkladné skladovanie hotových jedál v suchu a chlade v uzavretých nádobách
•    vyhýbanie sa konzumácii neprevareného mlieka, majonézy, vajec, tvarohu, mäkkých syrov, zmrzliny a rovnako nepridávať kocky ľadu do nápojov
•    správnu kombináciu potravín, napr. ovocie nezapíjať džúsom
•    dostatok pohybovej aktivity, ktorá podporuje správnu činnosť čriev

Pred odchodom na dovolenku netreba zabudnúť ani na cestovnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať:

•    lieky na kinetózu (cestovnú nevoľnosť)
•    lieky proti bolesti
•    lieky na zníženie horúčky
•    Hylak na tráviace problémy
•    rehydratačný roztok
•    ochranné krémy s UV filtrom a krémy po opaľovaní na hydratáciu pokožky
•    lieky na alergiu (slnečné žiarenie, potraviny, uštipnutie hmyzom, senná nádcha a pod.)
•    očné kvapky, či nosné kvapky
•    lieky na ochorenie, na ktoré sa liečite
•    dezinfekčné prípravky na drobné poranenia
•    obväzy, gázu, leukoplasty

Liečba hnačky a zápchy
Pre liečbu hnačky alebo zápchy je rozhodujúcim kritériom závažnosť problému. Pri vzniku poruchy trávenia je potrebné zamerať sa predovšetkým na jeho možnú príčinu a eliminovať ju, napr. úpravou stravovania, zvýšením pohybovej aktivity a pod. Keďže tráviace poruchy sú dôsledkom narušenia črevnej mikroflóry, je potrebné pomôcť jej regenerácii. Pokiaľ problémy pretrvávajú, napr. hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, predovšetkým u detí a starších ľudí, prípadne sa zhoršujú alebo sa objavia závažné príznaky (horúčka, krv v stolici a pod.), je potrebné navštíviť lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav a predpíše vhodnú liečbu.1 komentár

  • Odkaz na komentáre Betka sobota, 12 december 2015 10:04 Napísal(a) Betka

    Máte niekto skúsenosti aj s probiotikami v tabletkách? Premýšľala som, že by som dcérke zakúpila biopron laktobacilky. Domáce mliečko máme zvyčajne len cez víkend a aj čierne uhlie je niekedy problém. Niekde som čítala, že je lepšie niekedy podávať aj v tabletkách, pretože sa to vraj dostane ďalej do tráviaceho traktu a tým to má lepší vplyv.

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť cukry do detského jedálnička

Ako zaradiť cukry do detskéh…

Každý dôležitý životný míľnik vášho dieťatka vyvoláva mnohé otázky. Odpovede hľadáte u svojej mamy, skúsenejších mamičiek...

Prev Next