štvrtok, 30 jún 2011 13:58

So zápchou bojuje tretina populácie

Napísal(a) Jana Bajcárová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

S rozvojom technológií a komfortnejším spôsobom života sa čoraz častejšie stretávame s rozmachom civilizačných chorôb ako sú migréna, únavový syndróm, depresia, cukrovka, obezita a dokonca aj cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu či rakovina. Medzi tieto ochorenia môžeme určite zaradiť aj zápchu.

Toto na prvý pohľad banálne a pre niekoho trápne ochorenie však trápi takmer tretinu dospelej populácie!

Čo je zápcha a ako vzniká?
O zápche hovoríme v súvislosti s náročným a nepravidelným vyprázdňovaním, ktoré býva často spojené s bolesťami brucha. Väčšina ľudí si myslí, že majú zápchu, keď nemajú stolicu každý deň. V skutočnosti ale každodenné vyprázdňovanie nie je potrebné a ani neznamená, že všetko funguje ako má. Dôležité je, že k nemu dochádza pravidelne a je bezbolestné. Podľa odborníkov o zápche môžeme hovoriť vtedy, keď dochádza k vyprázdňovaniu menej ako trikrát týždenne.

Príčiny vzniku zápchy môžu byť rôzne. U niekoho dochádza k zápche vplyvom zvýšeného stresu, náhlej zmeny v životospráve (cestovanie, dovolenka), vo vyššom štádiu tehotenstva a pod. V týchto prípadoch hovoríme o akútnej funkčnej zápche, ktorá zvyčajne trvá krátko a je ľahko liečiteľná. Dlhodobejšia zápcha môže byť samostatným problémom alebo sprievodným príznakom iných nemocí, ktoré ani nemusia súvisieť s tráviacim traktom (napr. nedostatočná funkcia štítnej žľazy, neurologické, urologické či gynekologické problémy). Veľký vplyv na vznik zápchy môžu mať aj antidepresíva. V zmienených prípadoch hovoríme o zápche sekundárnej, ktorá musí byť liečená s ohľadom na ďalšiu liečbu.

Vyslovene civilizačným ochorením je zápcha habituálna (tiež aj funkčná alebo obvyklá). Touto formou zápchy trpí takmer 95% pacientov, prevažne žien. Vzniká útlmom nepodmieneného (vrodeného) defekačného reflexu, ktorý sa stráca s nedostatkom prirodzených podnetov (nedostatok vlákniny, tekutín či pohybu) alebo častým potlačovaním „potreby“ v strese resp. z dôvodu hanby. Ide teda o druh zápchy, ktorý si pacient sám „vypestuje“. Je to ale chronické ochorenie, ktoré by v žiadnom prípade nemalo byť dlhodobo liečené preháňadlami! Niektoré dlhodobejšie formy zápchy môžu byť dedičné, preto nebuďte zaskočení otázkou od lekára na výskyt tohto ochorenia v rodine. Môže ísť o zvýšenú náchylnosť na podráždenie hrubého čreva alebo zníženú črevnú pohyblivosť.

Čo zápcha spôsobuje
Zápcha môže spôsobiť komplikácie akými sú pálenie záhy, bolesti brucha, nafukovanie. „Chronická a zanedbaná zápcha tiež zvyšuje riziko vzniku divertukulózy, polypózy, rakoviny prsníka, hrubého čreva a konečníka a môže byť príčinou dysmikróbie, bolestí hlavy (vrátane migrén), oslabenia imunity a zhoršenia stavu niektorých ochorení (napr. aj zápalových ochorení čreva),“ uvádza MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.

Ako so zápchou bojovať resp. radšej sa jej vyhnúť?
Pri všetkých druhoch zápchy odporúčajú lekári osvojiť si ako pravidelný ranný rituál vypitie pohára čistej vody nalačno. Po 20 minútach je dobré sa pokúsiť o vykonanie potreby. Pri pravidelnom opakovaní tohto úkonu by sa mal úspech dostaviť. Vo väčšine prípadov sa dá zápche predísť správnou životosprávou, t. j. dostatočným pitným režimom podľa telesnej námahy a teploty prostredia najmenej 2 litre denne. Je potrebné jesť pravidelne, stravu nehltať a neprejedať sa. Pre správnu funkciu čriev odborníci odporúčajú dostatok vlákniny, ktorej zdrojom je zelenina, celozrné pečivo, strukoviny a ovocie.  Zápchu môžu vyvolávať aj niektoré potraviny – napríklad čierny čaj alebo cukrárenské výrobky. Naopak, potraviny ako slivky, jablká, figy, jahody alebo sušené marhule majú mierne laxatívne (preháňacie) účinky.

Ak sa Vás zápcha týka, je potrebné najprv zistiť, o aký typ ide. V prípade akútnej zápchy skúste najprv prírodné metódy – zvýšte prísun vlákniny a potravín s laxatívnymi účinkami. Môžete vyskúšať aj niektorú z minerálok s týmto účinkom, ktoré navyše nezaťažujú tráviaci trakt. K nim patrí aj Šaratica – čisto prírodná, nenávyková a  k organizmu šetrná sírano-sodno-horečnatá minerálka so zvýšeným obsahom kyseliny metakremičitej.  Liečebné účinky Šaratice sú známe už vyše stovky rokov a o jej účinkoch napovedá slogan z minulosti „Pite Šaraticu, zrýchli Váš krok.“

Šaraticu je možné užívať aj pri dlhodobejších problémoch s trávením alebo ako doplnok k ďalšej liečbe. Vďaka svojmu prírodnému zloženiu nenarúša prípadnú liečbu a bez obáv ju môžu konzumovať aj tehotné ženy. Pozitívne pôsobí na vyprázdňovanie, dodáva telu potrebné minerály a neodvodňuje ako umelé preháňadlá, po ktorých sa navyše môže vytvoriť závislosť. Šaraticu je možné si zakúpiť v lekárni v 0,5 litrovom balení a  najnovšie aj s príchuťou grapefruitu a byliniek (lipkavec marinkový).

 

Naposledy zmenené sobota, 30 jún 2012 14:12


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.