Skoro všetky dojčatá niekedy spolu so vzduchom vygrcnú aj trochu mlieka. Obyčajne je jeho množstvo veľmi malé, hoci sa môže zdať, že ho je veľa, pretože je zmiešané so slinami a máte ho po celom ramene! 

Ako čerstvá mamička určite dôverne poznáte ten pocit, keď si svoje maličké bábätko konečne donesiete domov z pôrodnice, ste plná materinskej lásky a šťastia, no napriek preštudovaniu množstva informácií máte aj tak v hlave množstvo otázok. Na čo nezabudnúť? Čomu sa vyvarovať? A takto by sme mohli pokračovať. Kúpanie a prebaľovanie sa popri dojčení lúsknutím prsta zaradia medzi vaše najčastejšie denné činnosti. Tu však zoznam aktivít nekončí. 

Nemusíte dieťaťu pomáhať, aby sa dostalo do vhodnej polohy na lezenie. Dosiahne ju samo, ak leží na brušku alebo sa nakloní zo sedu. Všetko, čo od vás potrebuje, je príležitosť. Získa ich veľa, keď strávi väčšinu dňa na podlahe. Aj tak je niekoľko vecí, pomocou ktorých môžete podporiť skoré lezenie, a to ak pripravíte zaujímavé a bezpečné podmienky pre dieťa. 

Bábätká sú jednoducho milučké! Ale nech sú hocako zlaté a roztomilé, denne sa musia čomusi priučiť. Veľmi pozorne sledujte svoje dieťatko, či nezaostáva vo vývine. Drobné výkyvy či zaostávania nemusia nič znamenať, ale dlhodobá stagnácia už môže byť varovným signálom ochorenia. 

Pokožka bábätiek je citlivá všeobecne, v letných mesiacoch to však platí dvojnásobne. Aj keď ste zvyknutí starať sa o pokožku svojich najmenších celoročne, v tomto období sa nebojte starostlivosť zintenzívniť. Snažte sa preferovať prírodné produkty pred tými s chemickými prísadami. Pripravili sme si pre vás prehľad bylín, ktoré najviac vyhovujú citlivej detskej pokožke. 

Už niekoľko výskumov potvrdilo, že optimálny rozvoj a fungovanie psychiky aj u dospelého človeka sa dá zaistiť len s pomocou pohodlia vlastného tela a dlhodobého zdravia. O to, aby bolo vaše dieťa v takomto stave a malo ideálne podmienky na zdravý rozvoj sa musíte v prvom rade postarať vy, rodičia. 

O bolestiach bruška novorodencov vie nejeden rodič svoje. Je to nepríjemný stav, ktorý trápi vaše dieťatko, a tým pádom aj vás samotných. Nie, že by to bolo niečo upokojujúce, ale tento problém trápi takmer viac ako 90 % mamičiek a ich detí zhruba do troch mesiacov veku. To znamená, že nemusíte zúfať, nie ste v tom celkom sami. Nikdy by ste to však nemali podceňovať a dobre sa na to všetko pripraviť.

Aj vám trhá srdce plač vášho bábätka? Vidíte, ako je celé červené od plaču a neviete mu pomôcť? Skúste si pozrieť video pediatra, ktorý má na detský plač svoju overenú metódu!

"Nech sa učí, že život je krutý." Aj to je bohužiaľ heslo niektorých rodičov. Od narodenia dieťatka nastavujú "systém," pretože sa boja, že by ho mohli rozmaznať...


Nežijeme v jednoduchej dobe. Svet je nebezpečné miesto, plné stresu a ľudí, ktorí sú kedykoľvek pripravení vraziť vám do chrbta nôž. Alebo je to inak? Ešte stále však medzi rodičmi panuje názor, že bábätko, ktoré príde na svet, má jediný cieľ - zmanipulovať rodičov. Preto ho od mala nechávajú vyrevať, stanovia pravidlá s presvedčením, že len cukor a bič im pomôže vychovať z neho slušného človeka. 

Ale fotografka Dayna Mager z Michiganu má na rodičovstvo úplne iný pohľad. Na svojom Facebooku zverejnila status, ktorí ľudia zdieľajú, pretože sa dotkol ich vnútra. Na prvý pohľad na fotografii nie je nič zaujímavé. Mamička útlejšej postavy sa "nainštalovala" do detskej postieľky, kde si ľahla vedľa maličkej dcérky Luelly. 

K fotografii však pridala zaujímavý komentár. Zdieľa v ňom príbeh, ktorý im povedal jeden misionár. Riadia sa ním od narodenia bábätka.

"Istý čas som pracoval ako misionár v Ugande a mal som príležitosť navštíviť sirotinec, v ktorom bolo viac ako 100 detí. Zaujalo ma, že všetky sú ticho. Pri takom kvante detí, viete si to vôbec predstaviť? Preto som sa obrátil na sestričku a spýtal som sa, prečo sú tak ticho. Z odpovede sestričky doslova mrazilo:"

"Približne po týždni, po nespočetných hodinách úporného plaču, všetky deti prestanú plakať, pretože si uvedomia, že nikto k nim nepríde."

Dayna Mager

Po tom, čo si Dayna vypočula tento príbeh, zaumienila si, že vždy, keď dcérka zaplače, príde, aby ju upokojila.  Aj o 2hej v noci, keď ju na plač upozorní detská pestúmka. Príde k nej, bude s ňou, bude ju cítiť a pomôže jej. Všetci bývame občas frustrovaní, nevyspatí, sklamaní. No je dôležité, že máme pri sebe náruč, v ktorej sa môžeme vyplakať. A pre dieťa je materinská náruč to najcennejšie, čo mu rodič môže dať...

Foto: Facebook | Zdroj: redbookmag.com

 

Dieťatko plače a plače. A vy robíte všetko preto, aby zaspalo. No niekedy sa za nespavosťou môže skrývať úplne banálny dôvod.

Strana 1 z 8

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: